Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest wystawa, będzie Dąb Pamięci na 100 - lecie niepodległości w liceum "Staszica" w Ostrowcu [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wystawę „W drodze do niepodległości”, oglądać można w tym tygodniu w Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim. Potem powędruje do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego.

Uczniowie i nauczyciele ostrowieckiego liceum imienia Stanisława Staszica, na 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zaplanowali kilka działań.

Wychowanie patriotyczne
Jednym z nich było ściągnięcie do szkoły wystawy „W drodze do niepodległości”, składającej się z 30 plansz opisujących wydarzenia na ziemiach polskich w latach 1914 - 1923.

- W ściągnięciu jej pomogło Starostwo Powiatowe. Będzie u nas przez tydzień, a później będzie można ją oglądać w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego - mówi Dariusz Kaszuba, dyrektor „Staszica”. - Była już w Sejmie i kilkuset placówkach oświatowych na terenie całego kraju. Materiał zdjęciowy jest dobrany bardzo sensownie, opisy są krótkie i obrazowe więc myślę, że trafi do młodzieży. Mam nadzieję, że będzie jej można pokazać wszystko co wiąże się z tłem historycznym obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości.

Dariusz Kaszuba, podczas oficjalnego otwarcia wystawy podkreślał rolę dydaktyczną jaką spełni ona w liceum. Dodał, że lekcje wychowawcze realizowane podczas zwiedzania wystawy wpiszą się w cykl projektu wychowania patriotycznego w „Staszicu”.

Plansze i rekwizyty
Opowiadając młodzieży o wydarzeniach zawartych na planszach - rozpoczynających się czasem legionowym, a kończących reformami rządu Grabskiego, zwrócił uwagę na postać pochodzącego z regionu świętokrzyskiego pułkownika Władysława Beliny Prażmowskiego.
Zaprezentował dodatkowy rekwizyt - czapkę „maciejówkę”, która w czasie wojny światowej i okresie powojennym była noszona przez członków organizacji strzeleckich i żołnierzy Legionów Polskich. Maciejówkę nosił także Józef Piłsudski, w tym nakryciu głowy został sportretowany przez Wojciecha Kossaka.

Goście uczestniczący w oficjalnym otwarciu wystawy, wzięli udział w krótkim programie artystycznym, przygotowanym przez uczniów.
Wykonawcy zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz krótki rys historyczny z uchwały Sejmu z 2017 roku, związany z okresem walki o niepodległość.

Głos zabrali także senator Jarosław Rusiecki i starosta ostrowiecki Zbigniew Duda.

Niepodległość uczczą na kilka sposobów
- Ekspozycja rozpoczyna cykl wydarzeń, które planujemy w związku ze 100 - leciem - dodaje Dariusz Kaszuba. - W czwartek, przy okazji obchodów 20 - lecia powiatu ostrowieckiego, posadzimy przy szkole dąb pamięci, wkopiemy także „kapsułę czasu”.

W przyszłym tygodniu w szkole organizowana jest akcja „100 na 100”, czyli sto minut na 100 rocznicę niepodległości.

- Trzecioklasiści będą przemieszczać się między klasami, podchodząc do kwestii niepodległości za pomocą filmu, historii, wiedzy o społeczeństwie. Odbiorcami będą uczniowie klas pierwszych i drugich - mówi Dariusz Kaszuba.

Z kolei w piątek, 9 listopada, podczas oficjalnej uroczystości w szkole, o godzinie 11.11, podjęta zostanie próba pobicia rekordu jednoczesnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania

Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto