Krzysztof Krzak

avatarKrzysztof Krzak

Ostrowiec Świętokrzyski

Znane twarze w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim

2019-04-13 17:41:07

Blisko pięćdziesiąt portretów najwybitniejszych twórców kultury można oglądać od 12 kwietnia 2019 roku w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wystawa „Twarze ZAiKS-u” prezentowana była wcześniej w kilku najbardziej prestiżowych salach wystawienniczych w Polsce, między innymi w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Filharmonii Szczecińskiej, Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, w kieleckim BWA. Przygotowana została w minionym roku przez Związek Polskich Artystów Fotografików z okazji 100. rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych). To członkowie Sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych tego stowarzyszenia wykonali fotografie, które składają się na ekspozycję: Jacek Barcz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Jan Morek, Tomasz Sikora, Marek Szymański i Krzysztof Wojciewski. Dwóch z nich: Jacek Barcz i Zbigniew Furman, którzy dzięki kustoszowi Galerii Fotografii MCK, Andrzejowi Ładzie, mogli poznać Ostrowiec Świętokrzyski i sztandarową inwestycję kulturalną w tym mieście, czyli Ostrowiecki Browar Kultury, mający ich zdaniem szanse stać się – przez swoją nowoczesność i funkcjonalność – jedną z wiodących placówek tego typu w Polsce. Zbigniew Furman obiecał nawet, że postara się doprowadzić do wystawy w Ostrowcu Świętokrzyskim prac Ryszarda Horowitza.

Wśród prezentujących w ostrowieckiej Galerii Fotografii swoje prace nie tylko portreciści, jak Gierałtowski czy Furman, ale także fotograficy zajmujący się innymi obszarami fotografii, jak choćby wybitny fotoreporter przez wiele lat związany z tygodnikiem „Polityka”, Witold Druszcz czy prekursor fotografii komputerowej, Ryszard Horowitz, twórca niezwykłego portretu Czesława Niemena. Pewnym zaskoczeniem może być udział w wystawie znanego piosenkarza Andrzeja Dąbrowskiego („Do zakochania jeden krok”) jako autora portretu wybitnego kompozytora i multiinstrumentalisty Andrzeja Kurylewicza. Równie imponujący jest wachlarz postaci uwiecznionych na pracach fotografików. Oglądać można Noblistów: Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską; literatów: Mrożka, Herberta, Lema, Konwickiego, Iwaszkiewicza, Dygata, Młynarskiego; reżyserów: Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego; muzyków: Maksymiuka, Trzaskowskiego, Warskiej, Duczmal, Pendereckiego, Namysłowskiego, Możdżera; gwiazd pop kultury: Janusza Józefowicza, Janusza Stokłosy, Agnieszki Chylińskiej, Zbigniewa Hołdysa i wielu innych, także spoza kultury (m.in. filozofów). W Ostrowcu Świętokrzyskim prezentowana jest zaledwie połowa wszystkich zdjęć, które tworzyły jubileuszową pierwotną wersję wystawy. Będzie je można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie.

Artyści korzystali z tradycyjnego sprzętu, czyli lustrzanek cyfrowych, ale posługiwali się także aparatami typowymi dla studiów portretowych, jak klasyczne lustrzanki średnio - i wielkoformatowe. Mamy wśród nich klasyczne portrety, pozowane, bez udziwnień, ale także niezwykle przemyślane aranżacje, specjalnie stworzone makijaże, fryzury (patrz: portret Agnieszki Duczmal autorstwa Krzysztofa Wojciewskiego) i pozy, pokazujące twarze portretowanych takie, z jakimi byśmy ich – znając dokonania – nie podejrzewali. Ogromne wrażenie robi twarz Gustawa Holoubka uwieczniona przez Wojciecha Druszcza; humorystycznie Krzysztof Gierałtowski przedstawił Leszka Możdżera i Agnieszkę Chylińską. Ponadto wiele z tych zdjęć przypomina wybitnych polskich twórców w latach ich młodości, co jest doskonałą okazją do konfrontacji z wyglądem, który mamy w pamięci z obecnego okresu.

Oprawę muzyczną piątkowego wernisażu zapewniła Wiktoria Wójcik ze Studia Piosenki „Pandora” prowadzonego w Miejskim Centrum Kultury przez Ewę Goworowską. Zaśpiewała ona utwory Krzysztofa Komedy, Wojciecha Młynarskiego, których zdjęcia można oglądać na wystawie oraz utwór „Zielono mi” z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego, autora portretów Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza. Walory wystawy wysoko ocenił Piotr Dassios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Jesteś na profilu Krzysztof Krzak - stronie mieszkańca miasta Ostrowiec Świętokrzyski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj