MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking do 35 km od Ostrowca Świętokrzyskiego. Urokliwe ścieżki na weekend 18 - 19 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawymi ścieżkami nordic walking w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego? We współpracy z Traseo mamy dla Ciebie garść propozycji na ten tydzień. Jeśli to Twój początek z nordic walking, nie zaczynaj w poniedziałek. W wolnym dniu będziesz mieć czas, i zaczniesz spacer w dziennym świetle. Podpowiadamy, gdzie warto sie wybrać z Ostrowca Świętokrzyskiego na nordic walking. W tym tygodniu wybraliśmy ścieżki w odległości do 35 km od miasta. Sprawdź je i podziel się opinią z innymi.

Spis treści

Trasy nordic walking z Ostrowca Świętokrzyskiego

Razem z Traseo przygotowaliśmy 3 ścieżki nordic walking w odległości do 35 km od Ostrowca Świętokrzyskiego. Zobacz, czy trasa polecana przez innych nadaje się również dla Ciebie.

Zanim wyjdziesz, upewnij się, jaka jest prognoza pogody w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W sobotę 25 maja według prognozy pogody ma być 25°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 46%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: SANDOMIERZ – RELAKS NAD WISŁĄ

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,22 km
  • Czas trwania marszu: 44 min.
  • Przewyższenia: 12 m
  • Suma podejść: 20 m
  • Suma zejść: 20 m

Amatorom nordic walking z Ostrowca Świętokrzyskiego trasę poleca Sandomierz

Masz dość zgiełku miasta i marzy Ci się relaks nad wodą? Istnieje niezawodny sposób, by ukoić zmęczony umysł – spokojny odpoczynek na łonie natury, w otoczeniu zieleni i przy szumiącym akompaniamencie Wisły. Z przystani w Starym Porcie wyruszysz w rejs Wisłą i nacieszysz oczy pięknymi panoramami królewskiego miasta. Kajakiem lub rowerem wodnym zwiedzisz zatoczkę, a w strefie aktywności rozegrasz mecz siatkówki plażowej. Jeśli preferujesz rozrywki intelektualne, zawsze możesz rozegrać partyjkę szachów na świeżym powietrzu, przy którymś ze stolików na wybrzeżu. Odpoczywając na bulwarach wiślanych, nie zapomnij także wstąpić do Sezonowej na naleśniki i orzeźwiającą lemoniadę!
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Powiat Starachowicki - Zielony szlak pieszo-rowerowy "Wokół Zalewu Brodzkiego"

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 15,82 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 16 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 124 m
  • Suma zejść: 128 m

Ancygan poleca trasę mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego

Zielony turystyczny szlak pieszy "Wokół Zalewu Brodzkiego"
Szlak dostępny do wędrowania / lub jazdy rowerem/ w obu kierunkach - opis został dokonany w jednym kierunku - Rudy..

Początek szlaku przy tamie od strony torów kolejowych w Brodach.
Szlak prowadzony jest na zachód,wraz ze znakami pieszego szlaku czerwonego. Drogą obok zalewu dochodzimy do tunelu pod torami i po przejściu na drugą stronę, ulicą Dużą w wiosce Ruda wchodzimy na małe wzniesienie. Skręcamy w prawo w drogę gruntową i obok stacji przesyłowej gazu dochodzimy do lasu. Szlak wiedzie dalej w dół do potoku Ruśnia wraz ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Po wyjściu z lasu jesteśmy w Brodach i ulicą Spokojną wchodzimy na wzniesienie, mając po prawej stronie ścianę nieczynnego kamieniołomu, a po lewej - pień okazałego dęba. Dalej szlak poprowadzony jest ulicą Wójtowską, a gdy ona skręca w dół do stacji PKP, szlak wiedzie na północ do ulicy Relaksowej. Po pokonaniu ok 0.5 km skręcamy w prawo (na południe) w ulicę Radomską. Po zejściu w dół około 200 m mijamy pomnik ku czci majora AL (Armii Ludowej) Heleny Wolf pseud. „Dr Anka” . Szlak prowadzony jest dalej przez tory kolejowe, most na rzece Kamienna do ulicy Starachowickiej. Skręca w prawo równolegle do drogi krajowej nr 9 i przed stacją benzynową ponownie skręca w prawo – w ulicę Cmentarną. Po wejściu na wzniesienie mijamy po prawej stronie zabytkową drewnianą dzwonnicę przy kościele parafialnym w Krynkach w gminie Brody Iłżeckie wybudowaną w 1779 roku. Ulicą Kościelną schodzimy w dół i skręcamy na lewo – na zachód. Droga prowadzi obok Urzędu Gminy w Brodach do zapory – po prawej stronie popiersie St. Staszica. Dalej szlak prowadzony jest około 3.5 km brzegiem zalewu wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Przed dojściem do drogi krajowej nr 42, po lewej stronie widoczny jest mały zbiornik wodny "Oczko". Obok niego poprowadzony jest czerwony szlak pieszy którym można wejść do rezerwatu "Skały w Krynkach" – ok. 500 m od zalewu.
Kolejny odcinek szlaku poprowadzony jest chodnikiem wzdłuż drogi nr 42 do wioski Styków. Po prawej stronie na brzegu zalewu , zlokalizowane są budynki przystani wodnej i Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej.
Niebieski szlak rowerowy skręca na lewo do Kałkowa, a szlak zielony 400 m dalej skręca w prawo na groblę zbiornika wodnego. Ten odcinek o długości 1.2 km może służyć do wędrowania z kijkami NW (Nordic Walking). Po dojściu do ulicy Słonecznej w Stykowie, po przejściu przez most na rzece Kamienna, skręcamy w prawo w ulicę Panoramiczną. Do końca szlaku pozostało 2.5 km. Po prawej stronie na brzegu zalewu zlokalizowane są miejsca wypoczynku i plaża.
Po stronie północnej znajduje się Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim.

Koniec szlaku zlokalizowany jest przy wiacie rekreacyjnej w Rudzie – obok szkoły, na wprost mola.
Kilometraż szlaku:
0.0 Początek szlaku, tama w Brodach
1.2 tunel, droga nad zalewem
1.7 wieś Ruda ul. Długa, skręt w polną drogę
2.8 skraj lasu - potok Ruśnia, skręt w prawo
3.5 ul. Spokojna w Brodach, pomnikowy dąb
4.0 ul. Wójtowska w Brodach, punkt widokowy - skręt w lewo
4.7 ul. Radomska - pomnik majora AL pseud. „Dr Anka”
5.3 stacja PKP Brody
7.0 Krynki, kościół
7.5 Urząd Gminy w Brodach
7.9 Brody -tama, popiersie St. Staszica
10.2 zalew „Oczko”
10.7 zajazd „Karpik”
11.1 przystań wodna
13.0 most na Kamiennej
14.6 dojście do skał w Rudzie
14.8 Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim
15.8 Koniec szlaku - Ruda, wiata obok szkoły
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wycieczka po Górach Świętokrzyskich

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 26,42 km
  • Czas trwania marszu: 3 godz. i 11 min.
  • Przewyższenia: 329 m
  • Suma podejść: 1 600 m
  • Suma zejść: 1 601 m

Trasę do marszu z Ostrowca Świętokrzyskiego poleca Dan.wos

Do Nowej Słupi można dojechać na różne sposoby aby później wyruszyć pieszo biegiem bądź rowerem przez piękne Góry Świętokrzyskie. Wędrówkę zaczynamy spod bramy do Puszczy Jodłowej - Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Święty Krzyż zmierzamy Droga Królewską która zawdzięcza nazwę pielgrzymujących do klasztoru Królów Polskich. Odwiedzili to miejsce m.in. Kazimierz Wielki czy Władysław Jagieło. Na trakcie królewskim mijamy drewniane stacje Drogi Krzyżowej, Zabytkową Kapliczkę oraz wiekowe drzewa. Na szczyt Łysej Góry wchodzimy przez Bramę, docierając do Klasztoru. Święty Krzyż nazwę zawdzięcza znajdującym się tu Relikwią Drzewa Krzyża przechowywanym od wieków w Klasztorze. Zwiedzić w Klasztorze można kaplice Oleśnickich, Kościół, Muzeum Wystawy Świętokrzyskiej, oraz wejść na Panoramę Świętokrzyską przechodząc tuż obok wieży Radiowo-Telewizyjnej. Drogą asfaltową zmierzamy do Szklanej Huty ( miejscowość nazwę zawdzięcza pracującym tu przed wiekami hutą szkła ). Stąd czerwonym szlakiem zmierzamy do Kakonina. W Kakoninie na szlaku znajduje się drewniana chałupa wiejska sprzed wieków zachowana w doskonałym stanie. Tuż za tym wiekowym budynkiem znów wkraczamy w Puszcze Jodłową, teraz trasa przez 2 km już tylko wiedzie pod górę, aby w końcu znaleźć się na szczycie góry Święty Mikołaj 535m n.p.m.
Na Mikołaju zawracamy podążając tą samą trasą do Nowej Słupi. Z Mikołaja przez Łysice 611 m n.p.m. możemy podążyć do Bodzentyna czy Świętej Katarzyny. W Słupi możemy się posilić, zobaczyć w muzeum jak przed wiekami wytapiali żelazo, zwiedzić kościół parafialny, odwiedzić dużą bibliotekę. Nocleg tu znajdziemy bez problemu w kilkudziesięciu agroturystycznych gospodarstwach oraz Schronisku Młodzieżowym. Na przejście trasy pieszo oraz z poświęceniem czasu na zwiedzanie trzeba przeznaczyć cały dzień. Jednak, kto raz odwiedzi to piękne miejsce będzie zawsze marzył aby znów tu wrócić.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czym jest nordic walking?

Nordic walking staje się coraz bardziej pupularny. Czym jest ten sposób aktywności? Nordic walking to prosty trening z wykorzystaniem specjalnych kijków. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Poprawne wykonywanie treningu może przynieść zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Kto może uprawiać nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto