Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

16 lat temu odeszła Mira Kubasińska. Zobaczcie archiwalne zdjęcia artystki pochodzącej z Ostrowca (GALERIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W poniedziałek, 25 października przypada 16. rocznica śmierci Miry Kubasińskiej, artystki urodzonej w gminie Bodzechów, która dorastała i zaczynała swoją karierę w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Sylwetkę Miry Kubasińskiej przypomina Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu.
25 pażdziernika 2005 roku odeszła Mira Kubasińska, wyjątkowa artystka, charyzmatyczna wokalistka kultowego zespołu Breakout. Dorastała w Ostrowcu Świętokrzyskim, uczęszczając do zespołu pieśni i tańca, który działał w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. Zadebiutowała mając zaledwie 8 lat, wygrała wtedy jedną z edycji popularnej audycji „Mikrofon dla wszystkich”.

Występowała później w rzeszowskim kabarecie Porfirion, natomiast w roku 1963 razem z Tadeuszem Nalepą wystąpiła na szczecińskim II „Festiwalu Młodych Talentów”. Sławę zdobyła dzięki występom z zespołem Blackout, który to przekształcił się następnie w grupę o nazwie Breakout. Jej największe hity pochodzą z pierwszego albumu grupy Breakout, zatytułowanego „Na drugim brzegu tęczy”. Do istotnych należy fakt, iż w skład grupy Breakout weszła większość muzyków grupy Blackout. Pierwszymi członkami grupy oprócz Miry Kubasińskiej był zatem Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Janusz Zieliński (na gitarze basowej), Krzysztof Dłutowski (na organach) oraz Józef Hajdasz (na perkusji).

Krytyka muzyczna w kraju po dziś dzień podkreśla fakt, iż grupa ta na czele z Kubasińską i Nalepą była pierwszym w historii zespołem, którego format był ściśle „światowy”, odpowiadając na trend jaki wydarzał się wówczas w muzyce całego cywilizowanego świata. Dowodem na to była choćby trasa odbyta przez kapelę w czerwcu 1964 roku, kiedy to zespół zagrał w krajach Beneluksu. W związku z tym grupa coraz częściej była krytykowana przez media w ówczesnej Polsce za muzykę pro-zachodnią i długie włosy. W styczniu i lutym 1969 piosenka „Gdybyś kochał, hej!” znalazła się na pierwszym miejscu radiowych list przebojów. Natomiast w 1971 został wydany album „Blues”, uważany bez wątpienia za najlepszy w dorobku zespołu – także jako kamień milowy w rozwoju tej sceny w kraju.

Po rozwiązaniu grupy Breakout w 1982, Kubasińska podjęła bardzo istotna decyzję, bowiem postanowiła wycofać się z estrady, okazjonalnie tylko pojawiając się na ważniejszych imprezach muzycznych, jak np. na słynnym Old Rock Meeting w Operze Leśnej w roku 1986 i w 1987 roku. Od 1994 roku podejmowała jednak współprace ze szczecińską grupą After Blues. Początkowo praca w łonie tej grupy polegała na opracowywaniu nowych wersji starych utworów Breakoutu, później zaczęła sukcesywnie śpiewać również swe nowe kompozycje. W latach 90. i początkiem XXI wieku pojawiała się na koncertach również w ramach takich składów jak K.G. Band, Bluesquad i Kasa Chorych.

Była uważana nie tyle za gwiazdę, co za postać kultową krajowej sceny bluesowej. Przedwczesna śmierć nastąpiła 25 października. Ostatni koncert dała zatem 15 października 2005 na szczecińskiej Bluesadzie. Niedługo przed śmiercią zdążyła rozpocząć pracę nad swym solowym albumem, który miał zapowiadać jej oficjalny powrót na scenę muzyczną. W Ostrowcu Świętokrzyskim upamiętnia Mirę Kubasińską coroczny festiwal bluesowo-rockowy jej imienia „Wielki Ogień”.

W 2015 roku podczas festiwali zaprezentowano wystawę archiwalnych zdjęć artystki, pochodzących z prywatnych zbiorów Piotra Nalepy, Romana Kubasińskiego, Krzysztofa Błażewicza i Grzegorza Gołębiowskiego. Prezentujemy je w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto