Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro Karier Politechniki Krakowskiej przeanalizowało dane i podaje jakich kandydatów szukają pracodawcy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Politechnika Krakowska. Informując o raporcie Biura Karier, uczelnia przypomina, że do 5 lutego trwa elektroniczna rejestracja kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia II stopnia prowadzone na PK
Politechnika Krakowska. Informując o raporcie Biura Karier, uczelnia przypomina, że do 5 lutego trwa elektroniczna rejestracja kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia II stopnia prowadzone na PK Andrzej Banaś
Biuro Karier Politechniki Krakowskiej opublikowało raport dotyczący ofert pracy, praktyk i staży, które zostały zamieszczone w jego bazie w minionym roku. Zdecydowana większość ogłoszeń (77 proc.) dotyczyła zatrudnienia młodych inżynierów i magistrów inżynierów z PK. - Jak podkreślają pracodawcy współpracujący z Biurem Karier, nasi absolwenci posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale także cenione na rynku pracy umiejętności rozwiązywania problemów i adaptacyjność. Są także otwarci na nowe wyzwania - mówi dr Maja Ziętara, kierowniczka Biura Karier.

Biuro Karier Politechniki Krakowskiej to jednostka uczelni, która wspiera studentów i absolwentów w zakresie rozwoju zawodowego i przygotowuje ich do wyzwań rynku pracy. Co roku organizuje Inżynierskie Targi Pracy, w których udział bierze wielu pracodawców reprezentujących różne branże. Biuro stara się w ten sposób pomóc studentom w rozpoznaniu rynku pracy i swoich predyspozycji zawodowych. W ostatniej edycji targów, w październiku ubiegłego roku, swoje oferty przedstawiło ponad 40 wystawców.

Biuro Karier PK prowadzi też na swojej stronie internetowej bazę ofert dla studentów Politechniki. Jak można przeczytać w raporcie Biura, w 2023 r. pracodawcy zgłosili do bazy blisko 6 tysięcy ofert miejsc pracy, staży i praktyk. 77 procent stanowiły ogłoszenia o pracy (wiele z 2496 ogłoszeń pracodawców dotyczyło zapotrzebowania na obsadzenie kilku stanowisko pracy, stąd rzeczywista liczba oferowanych miejsc pracy w 2023 r. to w sumie aż 5952). Największą liczbę ofert opublikowano w styczniu (264) i marcu (253) minionego roku.

Oferty staży stanowiły 13 proc. wszystkich zeszłorocznych ofert, a praktyk - 8 procent. Prawie dwie trzecie ofert związanych z praktykami uwzględniała wynagrodzenie dla studentów.

W ubiegłym roku najliczniej reprezentowaną w ofertach branżą była ta związana z IT. Ogłoszenia z tej kategorii stanowiły 20 proc. wszystkich ofert. Budownictwo po raz kolejny znalazło się na drugim miejscu (19 proc. ogółu ofert). Elektrotechnika i elektronika to 6 proc. w zestawieniu, natomiast mechanika i budowa maszyn - 5 procent. Po 4 proc. ofert stanowiły te dotyczące branż: finanse/ekonomia/bankowość, a także HVAC, energetyka oraz handel/marketing/zarządzanie. Transport, logistyka i spedycja, inżynieria środowiska, automatyka i robotyka - to 3 proc. z ubiegłorocznej bazy ofert Biura Karier.

Połowa opublikowanych ogłoszeń dotyczyła Krakowa i okolic jako miejsc wykonywania pracy (1252 oferty). Województwo małopolskie było najmocniej reprezentowane w bazie - aż 80 proc. ogłoszeń (1991) dotyczyło właśnie Małopolski. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno województwo mazowieckie (115) oraz województwo śląskie (109). W bazie pojawiły się też 44 oferty zagraniczne. Co warte zauważenia, znaczna część ogłoszeń dotyczyła pracy zdalnej (317).

W ostatnich trzech latach aktywnie ze swoich kont w serwisie Biura Karier korzystało 2090 przedstawicieli pracodawców.

- Duża liczba ogłoszeń publikowanych każdego roku przez pracodawców w bazie ofert pracy, praktyk i staży, świadczy dobitnie o tym, że studenci i absolwenci Politechniki Krakowskiej są chętnie poszukiwanymi pracownikami - podkreśla Maja Ziętara, kierowniczka Biura Karier.

Na co dzień studenci PK mogą skorzystać ze wsparcia ekspertów Biura Karier - z pomocy w poprawnym przygotowaniu CV, ze szkoleń dotyczących komunikacji, pracy w zespole czy negocjacji. Biuro bada też regularnie losy wychowanków PK - po sześciu miesiącach i po trzech latach od ukończenia studiów. "Dzięki takim statystykom oraz opiniom absolwentów na temat kształcenia, uczelnia może skutecznie modyfikować programy studiów, np. wprowadzać do nich więcej zajęć praktycznych, realizowanych wspólnie z pracodawcami czy wykładów i ćwiczeń opartych na najnowszych badaniach naukowych" - informują przedstawiciele PK.

Przygotowany przez Biuro Karier PK raport wskazuje na duże zainteresowanie pracodawców absolwentami Politechniki Krakowskiej. Przeanalizowane dane dotyczące losów absolwentów z rocznika 2022 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów potwierdzają, że nie mają oni problemu ze znalezieniem pracy. Blisko 94 proc. badanych znalazło pracę do pół roku po studiach magisterskich. Dwie trzecie absolwentów II stopnia studiów deklaruje wykonywanie pracy zgodnej z profilem ukończonych studiów.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto