Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro Wystaw Artystycznych i Szkoła Podstawowa numer 5 w Ostrowcu wspólnie wezmą udział w projekcie "Formy podstawowe"

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Prezentacja projektu Formy podstawowe. Na zdjęciu od lewej: Marta Dobrowolska - Wesołowska dyrektor Szkoły Podstawowej numer 5 imienia Stefana Żeromskiego i Justyna Łada, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu. Więcej na kolejnych zdjęciach
Prezentacja projektu Formy podstawowe. Na zdjęciu od lewej: Marta Dobrowolska - Wesołowska dyrektor Szkoły Podstawowej numer 5 imienia Stefana Żeromskiego i Justyna Łada, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu. Więcej na kolejnych zdjęciach Sandra Krakowiak
„Formy podstawowe” to cykliczny program Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjnej Fundacji imienia Romana Czerneckiego skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami i uczennicami klas 4-8. W pierwszej edycji, w roku szkolnym 2021/2022, pudełka Form podstawowych trafiły do 10 szkół, a jedno z nich prezentowane było podczas wystawy „Jak robić szkołę?”, towarzyszącej 13 edycji festiwalu "Warszawa w budowie".

Pudełko drugiej odsłony trafi ponownie do dziesięciu szkół z całego kraju oraz do pięciu instytucji kultury, które będą na miejscu pracować z gronem pedagogicznym oraz uczennicami i uczniami. W projekt włącza się Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu.

- Cieszę się, ze dołączyliśmy do takiego bardzo dobrego składu, bo oprócz nas jest to Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie – wyjaśnia Justyna Łada, dyrektor ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych. - To bardzo dobre galerie z dużym edukacyjnym stażem, cieszę się, że nasze działania są dostrzeżone – dodaje dyrektor.

Zobaczcie galerię zdjęć z prezentacji

Międzynarodowi artyści w projekcie

Program składa się z przygotowanych przez artystki i artystów instrukcji wykonania dzieł, umieszczonych w zaprojektowanym do tego celu pudełku. Jest to „uśpiona” wystawa, która w każdej chwili może się zmaterializować w kształcie wybranym przez uczniów szkoły, wspieranych przez kadrę nauczycielską i zespół edukacji Muzeum. Tegoroczna edycja pudełek zawierać będzie ćwiczenia, narzędzia i instrukcje stworzone przez między innymi artystę i kompozytora z Libanu, Tareka Atoui, autorkę instalacji i performansów z Hiszpanii, Dorę Garcia, naukowo-artystyczny warszawski kolektyw Zakole, artystkę i edukatorkę Jaśminę Wójcik oraz indyjskiego malarza Prabhakara Pachpute, którego prace można oglądać między innymi na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji.

Zrealizowane w szkołach prace mogą stać się pomocami dydaktycznymi, dekoracją, wydarzeniem lub częścią infrastruktury szkolnej. Decyzja o miejscu zainstalowania, sposobie wykonania i funkcji będzie podejmowana przez użytkowników wystawy i w relacji do architektury szkoły.

“Formy podstawowe” są adresowane do szkół podstawowych, gdzie dzieła sztuki używane są w edukacji jako narzędzie do uruchomienia kreatywnej energii, budowania sprawczości i samodzielnego myślenia.
Dyrektor, Justyna Łada podkreśla, że tegoroczna edycja zakłada obcowanie ze sztuką w przestrzeni szkół. - Mogą to być sale, klasy, korytarze, sale lekcyjne i gimnastyczne lub przestrzeń poza szkołą – mówi.

Wystawa w pudełku

Wystawa umieszczona w pudełku może być przygotowywana wielokrotnie i interpretowana na rozmaite sposoby, na przykład poprzez selekcję fragmentów, inny dobór skali czy kolorów.
Program to także sposób na wprowadzenie do szkół zajęć wychodzących poza schemat standardowych lekcji.

- Miałam styczność z tym projektem w ubiegłym roku, odwiedzając wystawę Jak robić szkołę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – informuje Marta Dobrowolska – Wesołowska, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 5 imienia Stefana Żeromskiego w Ostrowcu. - Okazało się, że była to wystawa, jednej z realizacji projektu, pierwszej edycji Form podstawowych. Ta wystawa dała mi bardzo dużo do myślenia i spowodowała, że zadałam sobie bardzo dużo pytań. Dzięki tym dziesięciu pudełkom, w których jedenastu autorów zawarło skrawki świata, będziemy mogły pokazać uczniom, że świat to sztuka, w jaki sposób spojrzeć na daną rzecz zupełnie inaczej niż do tej pory – mówi dyrektor szkoły.
Marta Dobrowolska - Wesołowska zaznacza, że poprzez ten projekt nauczyciele udowodnią, ze sztuki nie trzeba rozumieć. - Ona sama do nas mówi i przemawia tak jak my jesteśmy to pojąć naszym umysłem i sercem, rozumem. Przez kontakt ze sztuką będziemy poszerzać horyzonty naszych uczniów. Pudełka są naprawdę fantastyczne, to co w nich się znajduje można interpretować na kilka różnych sposobów. Każdy z uczestników będzie inaczej ten projekt widział, inaczej go odczuwał – dodała dyrektor szkoły.

Projekt odwołuje się do tradycji historii sztuki: postaci Marcela Duchampa i jego wystawy podróżującej w walizce czy też „Fluxkits”, czyli pudełek przygotowywanych przez artystów związanych z ruchem Fluxus, które zawierały między innymi partytury, modele, nagrania audio, gry, puzzle i szablony.

Niestandardowa lekcja sztuki

Formy podstawowe zostały zainspirowane inicjatywą School Prints, którą realizowano przez chwilę w Wielkiej Brytanii tuż po drugiej wojnie światowej. Zestaw litografii stworzonych przez grupę uznanych artystów trafił wówczas do szkół podstawowych. Były to dzieła między innymi Barbary Jones, Henriego Matisse’a, Henriego Moore’a, Johna Nasha czy Pabla Picassa.

Program to także sposób na wprowadzenie do szkół zajęć wychodzących poza schemat standardowych lekcji. Z tego też wynika współpraca Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjnej Fundacji imienia Romana Czerneckiego, które razem chcą dotrzeć ze sztuką współczesną i niestandardowymi rozwiązaniami w edukacji do mniejszych miejscowości, w których dostępność takiej oferty jest ograniczona.

Zobaczcie galerię zdjęć z prezentacji

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto