MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. To była uroczysta gala Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Nagrodzeni tytułem "Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego" z miast i gmin Rejowiec Fabryczny, Rejowiec oraz Siedliszcze.
Nagrodzeni tytułem "Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego" z miast i gmin Rejowiec Fabryczny, Rejowiec oraz Siedliszcze. Jolanta Masiewicz
Po raz kolejny zorganizowana została uroczysta gala Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego. Gala odbyła się 2 lutego, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury. Podczas uroczystości uhonorowano społeczników, firmy, zespoły ludowe i strażaków z OSP.

Gala Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego

Gospodarzami tego wydarzenia byli starosta chełmski Piotr Deniszczuk, wicestarosta Jerzy Kwiatkowski i przewodniczący Rady Powiatu w Chełmie Jarosław Walczuk, którzy wręczyli tytuły zasłużonym. Imprezę poprowadzili Joanna Taczała i Piotr Woźniak, pracownicy Starostwa Powiatowego w Chełmie.

Tytuł Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego

Po raz pierwszy tytuł Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego przyznano w 2017 roku. Wyróżniono wówczas 40 osób. W kolejnych latach Galę organizowano co roku, aż do wybuchu pandemii, która wymusiła dwuletnią przerwę. W 2022 roku udało się powrócić do tej pięknej tradycji. Zarząd Powiatu w Chełmie przyznał wtedy 40 kolejnych wyróżnień.

- W sumie w ciągu ostatnich lat za działalność mająca pozytywny wpływ na rozwój powiatu nagrodzono ok. 150 osób indywidualnych i ponad 20 grup, takich jak zespoły, ochotnicze straże pożarne i stowarzyszenia - podkreśla Piotr Deniszczuk starosta chełmski.

W piątek, 2 lutego wręczono kolejne 44 medale Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego

Wśród nagrodzonych z miast i gmin Rejowiec Fabryczny, Rejowiec oraz Siedliszcze znaleźli się:
1. Doktor Lucyna Sado - lekarz medycyny rodzinnej z Siedliszcza. Zdobyła pierwsze miejsce w województwie w plebiscycie Hipokrates 2023, organizowanym przez Kurier Lubelski. Jest jednym z najbardziej cenionych medyków w naszym regionie. Przez wiele lat udzielała się w samorządzie powiatowym, była radną i przewodniczącą komisji zajmującej się zdrowiem.
2. Małgorzata Czubkowska - wolontariuszka, przewodnicząca KGW, członek zespołu śpiewaczego. Działając w Fundacji Castorama pomaga ludziom będącym w trudnej sytuacji życiowej poprawić ich warunki mieszkaniowe.
3. Maria Kociuba - miłośniczka i pasjonatka muzyki, w szczególności tej tradycyjnej, pieśni ludowych i szeroko pojętej kultury polskiej. Członkini Zespołu Śpiewaczego Radość z Liszna, najstarszego zespołu w gminie Rejowiec Fabryczny. Prowadzi dla dzieci warsztaty śpiewu i rękodzieła. Jest także członkinią oraz współzałożycielką Stowarzyszenia Aktywnych Gospodyń w Lisznie.
4. Marlena Stangryciuk-Zając - wokalistka, osoba od wielu lat zaangażowana w działalność charytatywną. Już w wieku 7 lat występowała na koncertach, z których pieniądze trafiały na szczytne cele. Wpiera w ten sposób osoby potrzebujące pomocy, chorujące i niepełnosprawne z terenu powiatu chełmskiego.
5. Mirosław Maziarz - społecznik, samorządowiec, wieloletni radny. W październiku ubiegłego roku minęło okrągłe 25 lat od powołania go na Członka Zarządu Gminy. Od 2002 roku zasiada w Radzie Gminy Rejowiec Fabryczny, a od 2010 roku do teraz pełni zaszczytną funkcję jej przewodniczącego. Jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi Kanie.
6. OSP Rejowiec - jedna z najstarszych jednostek pożarniczych na terenie powiatu chełmskiego. W tym roku obchodzi swoje 115-lecie istnienia. Na przestrzeni ponad wieku jednostka zmieniała się organizacyjnie, ale zawsze tworzyli ją ludzie pełni pasji, odważni, zdeterminowani i gotowi na poświęcenia.
7. Piotr Prokopiuk - radny gminy Rejowiec Fabryczny, historyk, regionalista, pracownik Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Od wielu lat angażuje się w życie społeczne swojej gminy. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz wystaw dotyczących dziejów regionalnych.
8. Ryszard Starko - strażak z ponad 30-letnim doświadczeniem. Od 1999 roku związany z Ochotniczą Strażą Pożarną w Rejowcu, a od 2021 roku pełni funkcję prezesa zarządu tej jednostki.
9. Sławomir Braniewski - emerytowany nauczyciel informatyki, wiedzy o kulturze
i wychowawca internatu, regionalista, historyk z zamiłowania, autor wielu publikacji, społecznik.
10. Stefan Machowicz - doświadczony samorządowiec, ekonomista, były wicewojewoda chełmski. W trakcie swojej kariery zawodowej zajmował wiele stanowisk kierowniczych. Był między innymi zastępcą dyrektora Kombinatu Cementowego w Chełmie.
11. Zbigniew Rumiński - działacz sportowy, samorządowiec, pasjonat piłki nożnej. Radny Rady Gminy Rejowiec od 2010 r. Przez 20 lat był prezesem Gminnego Klubu Sportowego Unia Rejowiec. Obecnie członek zarządu i honorowy prezes tego klubu. Wielokrotnie wyróżniany przez Chełmski Okręg Związku Piłki Nożnej.
12. Danuta Woźniak - mieszkanka miejscowości Toruń w gminie Rejowiec Fabryczny, od 2003 pełni funkcję sołtysa miejscowości. Swoją wielką dobrodusznością, niegasnącym entuzjazmem i zaangażowaniem w życie społeczne wsi i okolicznych miejscowości zdobyła zaufanie mieszkańców, którzy od 2006 roku nieprzerwanie powierzają Jej w wyborach mandat Radnej Gminy Rejowiec Fabryczny.
13. Barbara Świderczuk - Od 20-stu lat pełni funkcję sołtysa w swojej rodzimej miejscowości Gołąb, Jest Radną Gminy Rejowiec Fabryczny obecnej kadencji, pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Należy do Stowarzyszenia Aktywni w Gminie Rejowiec Fabryczny. Jest założycielką a zarazem członkinią zespołu śpiewaczego ECHO, oraz członkiem zarządu KGW Gołębianki w Gołębiu.
14. Mariusz Świderczuk - Wieloletni działacz społeczny. Od ponad dwudziestu lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Kańskiej. Od 2006 roku pełni w jednostce funkcję naczelnika. Angażuje się aktywnie w działalność lokalnej społeczności. Pracuje jako funkcjonariusz Służby Ochrony Kolei.
15. Mirosław Świderczuk - członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Kańskiej od 1986 r. W latach 1990-2000 pełnił w niej funkcje sekretarza, a od 2000 roku do dnia dzisiejszego jest prezesem jednostki.
16. Józef Kałkucki - jest strażakiem ratownikiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Należy do jednostki OSP KSRG Kanie. Strażakiem jest od 30 lat. Posiada brązowy, srebrny i złoty medal za zasługi dla pożarnictwa, a także odznaczenie za 25-lecie swojej działalności w straży, posiada również odznakę wzorowego strażaka.
17. Grzegorz Śliwczyński - Jest od 50 lat strażakiem w OSP KSRG Kanie. Posiada brązowy, srebrny i złoty medal za zasługi dla pożarnictwa, a także odznaczenie za 40-lecie czynnego udzielania się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniem.
18. Piotr Majewski – nauczyciel, komendant Hufca ZHP w Rejowcu, organizator obozów harcerskich dla dzieci, pracuje w kręgu seniorów ZHP Skaut. Był pierwszym społecznym prezesem spółdzielni Osada w Rejowcu.

Wśród nagrodzonych przedstawicieli gmin Chełm, Dorohusk, Dubienka i Kamień są:

1. Zespół I to i owo - zespół powstał w 2016 r. Należą do niego rozśpiewane panie z gminy Chełm. Obecny skład tworzą: Kinga Farian, Katarzyna Baniewicz i Aneta Kotek. Działalność „I to i owo” zainaugurował występ w 30. rocznicę otwarcia Ośrodka Kultury Gminy Chełm w Żółtańcach.
2. Alicja Książek - Od 9 lat jest sołtysem Świerż. Od najmłodszych lat czynnie uczestniczy w życiu społecznym kulturowym i religijnym w swojej miejscowości i gminie. Należy do wielu organizacji społecznych m.in Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej oraz OSP Świerże. Całe swoje dorosłe życie poświęciła pracy dla innych, organizując imprezy charytatywne, kulturalno- sportowe.
3. Ewa Stachniuk - Pomimo młodego wieku, Ewa Stachniuk stała się zasłużoną działaczką społeczną na terenie gminy Dorohusk. Aktywnie służy lokalnej społeczności poprzez udział w akcjach charytatywnych o zasięgu powiatowym. Wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Nadbużańskie Okopianki” oraz OSP Okopy koordynowała organizację pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.
4. Halina Graboś - poetka z Kamienia. Członkini Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36” oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Debiutowała w 1982 r. wierszem, zamieszczonym w antologii poetyckiej - Strofy nadziei. Autorka siedmiu książek poetyckich. Jej utwory można znaleźć w licznych antologiach i almanachach. Laureatka wielu konkursów literackich.
5. Justyna i Piotr Iwańczukowie - Małżeństwo rolników z gminy Dorohusk. Obydwoje są zaangażowani w działalność społeczną, aktywizują mieszkańców miejscowości Ostrów, biorą udział w konkursach i organizują lokalne uroczystości. Pani Justyna jest przewodniczącą KGW w Ostrowie. Pan Piotr jest nie tylko członkiem KGW, ale też naczelnikiem OSP w Ostrowie i czynnym strażakiem.
6. Krystyna i Józef Tworkowie - Małżeństwo z 38-letnim stażem. Wspólnie pracują na rzecz lokalnej społeczności. Pani Krystyna śpiewa w zespole „Cykady” z Wólki Okopskiej, gdzie wspólnie odnosiła wiele znaczących sukcesów na szczeblu powiatowym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Pan Józef karierę zawodową rozpoczął w sporcie. Jego pasją stała się piłka nożna. W latach 70. działał i grał aktywnie w drużynach LZS Świerże oraz LZS „Orion” Okopy. Od 1983 do 2002 roku pełnił funkcję prezesa, kierownika drużyny, trenera i członka zarządu klubu piłkarskiego „Kolejarz” i „Granica” Dorohusk.
7. Leszek Romanowski - zatrudniony w Przedsiębiorstwie Usługowo-Produkcyjnym w Dubience. Wieloletni pracownik samorządowy. Strażak z 23-letnim stażem, w tym od 20 lat naczelnik OSP. Odznaczony Złotym, Srebrnym
i Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Pożarnej. Członek zespołu muzycznego.
8. Marian Grzywna - rolnik z gminy Dorohusk. Prowadzi duże, rodzinne gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną i hodowlę bydła mięsnego. Wraz z żoną dziećmi uprawia ok. 300 hektarów ziemi. Gospodarstwo jest stale unowocześniane i nastawione na innowacyjność. Pan Marian jest też społecznikiem. Był radnym gminy Dorohusk trzech kadencji i wieloletnim sołtysem wsi Barbarówka, jest czynnym strażakiem ochotnikiem.
9. Pasieka MK Miody Kozińscy - rodzinne Gospodarstwo Pszczelarskie, a zarazem największa pasieka w województwie lubelskim, licząca ponad 2 tysiące pni pszczelich. Obecnie już czwarte pokolenie Kozińskich kontynuuje tradycje pszczelarskie. W skład pasieki wchodzi zakład produkujący węzę pszczelą.
10. Skład Budowlany „Lesiuk” - firma wyróżniona za działalność charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Z chwilą wybuchu wojny aktywnie zaangażowała się w organizację miejsc noclegowych dla ludzi uciekających przed wojną. Właściciel, Pan Zbigniew Lesiuk, udostępnił na ten cel ok. 300 metrową ogrzewaną halę wraz z sanitariatami.
11. Sławomir Golczewski - samorządowiec, działacz społeczny, rolnik prowadzący niewielkie gospodarstwo rolne, ok. 5 hektarowe. Pracownik budowlany. Były radny Rady Gminy Dubienka. W samorządzie aktywnie działał na rzecz rozwoju gminy, zabiegał o budowę dróg.
12. Janusz Malinowski - mieszkaniec miejscowości Haliczany, pełni funkcję sołtysa od 1990 roku do chwili obecnej tj. przez 34 lata. Ponadto pełnił funkcję radnego Rady Gminy Kamień przez 3 kadencje. Wspólnie z żoną Ludmiłą prowadził gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 20 ha nastawione na produkcję roślinną i zwierzęcą. To samorządowiec, społecznik, inicjator wielu przedsięwzięć w rodzinnej miejscowości Haliczany, a także na terenie gminy Kamień.

Nagrodzeni przedstawiciele gmin Białopole, Leśniowice, Wojsławice, Żmudź, Ruda-Huta, Sawin i Wierzbica:

1. Doktor Andrzej Mielniczuk - Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującym się w medycynie rodzinnej i pediatrii. Od 2002 roku, wspólnie z żoną Aliną, prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Amimed” w Żmudzi.
2. Bożena Czerniej - sołtyska wsi Rakołupy Duże, członek zespołu Rakołupianki. Prowadzi z mężem gospodarstwo rolne w gminie Leśniowice. Funkcję sołtysa pełni od pięciu lat. Była współorganizatorem stulecia Rakołup Dużych. Wcześniej przez 30 lat pracowała w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach jako instruktor grup teatralnych oraz śpiewaczych.
3. Jolanta Harmata - działaczka społeczna, samorządowiec, kobieta z terenów wiejskich z duszą artysty. Od dwóch kadencji jest radną Rady Gminy Leśniowice. Jest też przewodniczącą KGW Na Dolince i wraz z tym zespołem rozsławia powiat chełmski nie tylko na terenie województwa, ale też kraju.
4. Józef Ciszewski - Społecznik, poeta ludowy, aktor teatru amatorskiego. Na przełomie lat 70/80 był radnym w gminie Białopole, angażował się w działalność Solidarności Rolników Indywidualnych. Działał społecznie na rzecz wspólnoty lokalnej wspierając inicjatywy budowy drogi do wsi Strzelce, remizy strażackiej i wielu innych.
5. KGW Leszczany - KGW zostało założone w lipcu 2021 roku. W zarządzie koła są: przewodnicząca Sylwia Gajewska, zastępca przewodniczącego Marta Szewczuk oraz członek zarządu Alicja Orzechowska. Powstało ono z potrzeby integracji kobiet, pobudzania mieszkańców do wspólnego działania oraz kultywowania tradycji, które niestety zanikają.
6. KGW Na Dolince - koło działa od kwietnia 2021 roku. Jego członkowie grają, śpiewają i gotują, a nawet malują. Na swoim koncie mają już kilka nagród i wyróżnień, między innymi nagrodę specjalną w wojewódzkim konkursie Kobieta Gospodarna
i Wyjątkowa oraz trzecie miejsce na szczeblu powiatowym.
7. Mariusz Łaszkiewicz - Jak sam podkreśla - w pierwszej kolejności jest mężem, ojcem i dziadkiem. Wraz z małżonką prowadzi gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną. Jest tez sołtysem Leszczan już trzecią kadencję oraz radnym Rady Gminy Żmudź drugiej kadencji i strażakiem ochotnikiem. Przez wiele lat aktywnie działał w Lubelskiej Izbie Rolniczej jako radny.
8. Mirosław Gawrzak - rolnik i samorządowiec z gminy Wojsławice, zaangażowany w rozwój swojej Małej Ojczyzny. Nadal jest czynny zawodowo, chociaż dużą część swojego gospodarstwa przekazał już synowi. W swojej gminie znany jest z działalności społecznej. Jest radnym od czterech kadencji, zaangażowanym głównie
w budowę dróg i wodociągu.
9. Zespół Tęcza - powstał w październiku 2008 roku w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. W skład zespołu wchodzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białopolu i Szkoły Filialnej w Strzelcach. Obecnie w zespole działają 22 osoby.
10. Barbara Nowakowska - to niezwykle utalentowana twórczyni ludowa. Angażuje się w szeroko rozumiane obszary sztuki ludowej, muzyki i malarstwa. Swoją pasją dzieli się z najmłodszym pokoleniem, prowadząc zajęcia plastyczne dla dzieci. Jest nie tylko solistką, ale także kierowniczką artystyczną zespołu ludowego Jarzębina.
11. Bogdan Sawicki - długoletni samorządowiec, radny rady gminy Ruda-Huta, strażak ochotnik z czterdziestoletnim stażem, członek OSP w Rudzie, wieloletni prezes OSP w Rudzie, czynnie biorący udział w akcjach pożarniczych. Zawsze gotowy udzielić pomocy. Całe życie zawodowe związany był ze Spółdzielczym Zakładem Pracy Chronionej SPIN.
12. Dorota Skubij - nauczycielka z 36-letnim stażem pracy zawodowej,
z wykształcenia magister z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku pedagogika przedszkolna. Z gminą Wierzbica związana jest od urodzenia. Jako 3-letnie dziecko uczęszczała do przedszkola, w którym w 1987 roku rozpoczęła pracę. Następnie przez 25 lat pełniła funkcję dyrektora Gminnego Przedszkola w Wierzbicy.
13. OSP Żalin - Jednostka powstała w 1918 roku i skupia w swoich szeregach 57 członków, w tym 15 kobiet. Aż 19 druhów ma ukończony kurs podstawowy strażaka ratownika,
a pięciu ukończyło szkolenie - kierowanie ruchem. Ponadto jeden z druhów ma kurs kierowców konserwatorów sprzętu. Przy jednostce funkcjonują dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze oraz Kobieca Drużyna Pożarnicza
14. Zespół Akord - Zespół powstał w 2011 roku. Kierownikiem zespołu jest Stanisława Bielecka, która była też reporterem, fotografem, kronikarzem kapeli. Obecnie członkami zespołu są gospodynie domowe, zrzeszone dawniej w kołach gospodyń wiejskich. Działalność zespołu polega na odtwarzaniu folkloru regionalnego.

Po wręczeniu tytułów nominowanym odbył się piękny koncert "Oczarowani Wodeckim" w wykonaniu zespołu Tomasz Momot Orkiestra whit UMCS.

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z tego wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto