Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukrownia Częstocice na starych zdjęciach. Takiego zakładu już nie ma [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Cukrownia Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim już niestety nie istnieje. Prezentujemy niesamowite zdjęcia zakładu, pochodzące z połowy lat 30-tych ubiegłego wieku.

Cukrownia Częstocice była najstarszą cukrownią w Królestwie Polskim, czyli na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego, powstałą przed 1840 roku w Częstocicach, będących wtedy głównym ośrodkiem administracyjnym dóbr ostrowieckich. Założycielem cukrowni był dyrektor oraz wiceprezes Banku Polskiego Henryk Łubieński. 

Zakład od 1842 roku był zasilany energią z kotłów parowych. W 1851 roku cukrownia otrzymała rafinerię, a w roku 1862 została znacznie rozbudowana. W 1871 roku powstała spółka udziałowa Fabryka Cukru i Rafineria Częstocice, która 11 lat później przekształciła się Towarzystwo Akcyjne Fabryki Cukru Częstocice. Jego udziałowcami byli zamożni przedsiębiorcy żydowskiego i niemieckiego pochodzenia, którzy w 1883 roku doprowadzili do cukrowni linię kolejową, a w 1913 roku otwarli kolejny zakład we Włostowie koło Opatowa. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej częstocicka cukrownia produkowała około 6 tysięcy ton cukru rocznie, w okresie międzywojennym połowę mniej.

W wyniku nacjonalizacji przemysłu po II wojnie światowej Cukrownia Częstocice została upaństwowiona, a w czasie III RP znalazła się w strukturach Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier S.A. Decyzją jej władz w 2006 roku została wyłączona z produkcji cukru i na jej terenie rozpoczęto wytwarzanie wapna palonego dla przemysłu hutniczego i budowlanego. 

3 stycznia 2018 roku w budynku dawnej paczkarni cukrowni odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci Cukrownictwa będącej efektem współpracy Krajowej Spółki Cukrownictwa S.A. i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Wykorzystano opracowanie autorstwa Norberta Zięby (Miejskie Centrum Kultury)
Cukrownia Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim już niestety nie istnieje. Prezentujemy niesamowite zdjęcia zakładu, pochodzące z połowy lat 30-tych ubiegłego wieku. Cukrownia Częstocice była najstarszą cukrownią w Królestwie Polskim, czyli na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego, powstałą przed 1840 roku w Częstocicach, będących wtedy głównym ośrodkiem administracyjnym dóbr ostrowieckich. Założycielem cukrowni był dyrektor oraz wiceprezes Banku Polskiego Henryk Łubieński. Zakład od 1842 roku był zasilany energią z kotłów parowych. W 1851 roku cukrownia otrzymała rafinerię, a w roku 1862 została znacznie rozbudowana. W 1871 roku powstała spółka udziałowa Fabryka Cukru i Rafineria Częstocice, która 11 lat później przekształciła się Towarzystwo Akcyjne Fabryki Cukru Częstocice. Jego udziałowcami byli zamożni przedsiębiorcy żydowskiego i niemieckiego pochodzenia, którzy w 1883 roku doprowadzili do cukrowni linię kolejową, a w 1913 roku otwarli kolejny zakład we Włostowie koło Opatowa. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej częstocicka cukrownia produkowała około 6 tysięcy ton cukru rocznie, w okresie międzywojennym połowę mniej. W wyniku nacjonalizacji przemysłu po II wojnie światowej Cukrownia Częstocice została upaństwowiona, a w czasie III RP znalazła się w strukturach Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier S.A. Decyzją jej władz w 2006 roku została wyłączona z produkcji cukru i na jej terenie rozpoczęto wytwarzanie wapna palonego dla przemysłu hutniczego i budowlanego. 3 stycznia 2018 roku w budynku dawnej paczkarni cukrowni odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci Cukrownictwa będącej efektem współpracy Krajowej Spółki Cukrownictwa S.A. i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wykorzystano opracowanie autorstwa Norberta Zięby (Miejskie Centrum Kultury) fotopolska.eu
Cukrownia Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim już niestety nie istnieje. Prezentujemy niesamowite zdjęcia zakładu, pochodzące z połowy lat 30-tych ubiegłego wieku.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto