Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Dzikowska przyjedzie do Ostrowca. Opowie o podróżach i kobietach, które fotografowała

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Elżbieta Dzikowska podczas spotkania w Starachowicach.
Elżbieta Dzikowska podczas spotkania w Starachowicach. Kazimierz Cuch
Legenda polskich podróżników Elżbieta Dzikowska przyjedzie do Ostrowca. Weźmie udział w spotkaniu z miłośnikami jej książek i programów, a także wystawie „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać”.

Elżbieta Dzikowska będzie gościem kolejnego odcinka cyklu „Pasja do podróży czy podróż do pasji?”. Spotkanie z legendarną podróżniczką odbędzie się we wtorek, 6 lipca o godzinie 19 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Jednocześnie, od 2 do 21 lipca oglądać można tam wystawę jej fotografii „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać”.

- Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcio już letnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę- napisała Elżbieta Dzikowska w liście skierowanym do mieszkańców Ostrowca.- Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc kobiety od wieków się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości. Zapraszam serdecznie mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego do obejrzenia mojej wystawy.

Elżbieta Dzikowska wraz ze swym partnerem Tonym Halikiem przez 25 lat współtworzyła legendarny program telewizyjny pod tytułem „Pieprz i wanilia”. W tym roku mija 25 lat od śmierci Toniego Halika i 100 lat od jego urodzin. Program „Pieprz i wanilia”, który wówczas był prawdziwym "oknem na świat" z zapartym tchem śledziły miliony Polaków. Według informacji TVP program „Pieprz i wanilia” oglądało średnio około 18 milionów widzów.

Później Elżbieta Dzikowska prowadziła przez 10 lat samodzielnie program „Groch i kapusta”, opowiadając o swoich podróżach po Polsce, w tym szczególnie ukochanych Bieszczadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto