Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiła na sprzedaż słynny samolot. Na ofert kupna czeka do 29 sierpnia. Co będzie dalej z MIG-iem?

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Sprawa samolotu, który stał się na przestrzeni lat swoistym symbolem fragmentu osiedla Pułanki ciągnie się od lat
Sprawa samolotu, który stał się na przestrzeni lat swoistym symbolem fragmentu osiedla Pułanki ciągnie się od lat Archiwum
Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiła na sprzedaż znajdujący się na terenie osiedla Pułanki samolot MIG-17PF. To symbol tej części miasta.

- Samolot nie posiada silnika i awioniki oraz nie posiada również podwozia (goleni i kół), ponieważ zamontowany był na stalowym wsporniku zakończonym konsolą, która jest przymocowana do dźwigara głównego skrzydeł wewnątrz kadłuba. Powłoka lakiernicza samolotu jest w stanie średnim. Na zbiornikach paliwa widoczne są pęknięcia i wgniecenia. W kokpicie pilota zostało zachowane częściowe oryginalne wyposażenie. Obecnie samolot został zdemontowany ze wspornika i jest posadowiony na gruncie - czytamy w opisie przedmiotu sprzedaży.

Na oferty kupna ostrowiecka spółdzielnia czeka do 29 sierpnia

Miasto odpowiada na interpelację ostrowieckich radnych

Bój o samolotu toczony jest od dłuższego czasu. Kilka dni temu sprawa Mig-a znów stała się przedmiotem debaty. Opublikowana została odpowiedź władz Ostrowca Świętokrzyskiego na interpelację radnych miejskich Kamila Stelmasika i Marcina Marca w sprawie zachowania dla społeczności samolotu MIG zlokalizowanego na osiedlu Pułanki.
- Uprzejmie informuję, iż w związku z tym, że obiekt ten jest umiejscowiony na terenie należącym do Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która reprezentuje interesy mieszkańców osiedla, Gmina nie jest i nie może być podmiotem prowadzącym przedmiotową sprawę, czy to w zakresie naprawy konstrukcji, czy też jej likwidacji. Kwestie te regulują stosowne przepisy prawa. Jako samorząd nie dostrzegliśmy również żadnego zainteresowania ze strony właściciela terenu i ww. obiektu w zakresie rozwiązania tego problemu. Ani Zarząd Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej ani też Rada Nadzorcza nie wystąpili do Gminy, oczekując jakiegokolwiek wsparcia w tym zakresie. Samorząd, stosując partnerskie zasady współpracy – nie może narzucać Spółdzielni Mieszkaniowej określonych rozwiązań, bądź zadań do wykonania.
W zawiązku z powyższym jesteśmy otwarci na współpracę z Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową ale bez jej zgody i zainteresowania nasze działania są bezpodstawne – napisała w odpowiedzi na interpelację Anna Niedbała, sekretarz miasta.

Co było w interpelacji ostrowieckich radnych?

- Sprawą Mig-a zajmujemy się już od kilku lat. Panuje w niej specyficzny imposybilizm. W 2015 r. do działania włączyło się miasto gdy po raz pierwszy przeprowadzono remont płatowca we współpracy z OSM. Wówczas odmalowano obiekt i wyremontowano sztyce. Pojawia się pytanie - czy dzisiaj miasto nie powinno włączyć się po raz kolejny, ze skutkiem takim by sprawę zamknąć raz na zawsze by sprostać opinii publicznej, która wyraźnie chce by samolot, co by nie powiedzieć uznawany za symbol os. Pułankił pozostał na miejscu lub w najgorszym wypadku „wylądował” w innej lokalizacji, ale pozostał na ulicach miasta...? Jako radni żywo zainteresowani sprawą sugerujemy możliwe trzy rozwiązania: przejęcie przez gminę za symboliczną opłatą terenu od OSM, na którym od połowy lat 80-tych znajduje się samolot, co umożliwi włączenie się miasta w utrzymanie tego miejsca i samego samolotu. Umożliwi to miastu zadbanie o ten teren, stworzenie tam skweru tematycznego, być może wystawy o historii samolotu MIG 17 PF np. na teren przy ul. Armii Krajowej, gdzie na terenie do tej pory należącym do OSM będzie znajdował się pump track lub w jego sąsiedztwie; przeniesienie samolotu na teren już należący do miasta,co umożliwi podobne działania jak zostało wspomniane powyżej. Kolejną propozycją mającą na celu zachowanie w pierwotnym miejscu samolotu MiG 17 PF na os. Pułanki będzie znalezienie rozwiązania technicznego umożliwiającego znaczące obniżenie kosztów usadowienia samolotu na nowej konstrukcji, innej niż betonowa, której koszty OSM szacuje na około 100 000 zł. W każdym z powyższych rozwiązań kwota zebrana podczas zbiórki publicznej przez Fundację „Bo w Nas Jest Moc” to jest 13356 zł (stan na dzień 15 lipca 2022r.), będzie mogła być przeznaczona na dofinansowanie wyżej wspomnianych działań – czytamy w interpelacji ostrowieckich radnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto