MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przemysłowa historia hutniczego Ostrowca

sla
Ostrowiec Świętokrzyski w latach 70-tych i 80 - tych ubiegłego wieku, przemysł oraz zmiany są tematem książki „Miasta w ruchu. Codzienność w uprzemysławianych ośrodkach miejskich w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku”, której autorem jest Jarosław Dulewicz. Jej promocja odbyła się w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości.

– Łatwiej jest pisać o polityce, a trudniej jest uchwycić życie społeczne - mówi dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych uczelni, doktor Paweł Gotowiecki. - Codzienność w uprzemysłowionych miastach w Polsce pokazana w książce naszego gościa dotyczy między innymi tematyki kształtowania się społeczeństwa. Autor nie pochodzi z Ostrowca i dlatego jego spojrzenie na dzieje naszego miasta tym bardziej jest godne uwagi. Poza tym na temat Ostrowca w ostatnich latach nie ukazywało się zbyt wiele publikacji, dlatego książka „Miasta w ruchu” zasługuje na przeczytanie.
Historyk, w swojej książce weryfikuje powszechny pogląd o awansie społecznym szerokich rzesz ludności w wyniku inwestycji dekady gierkowskiej.

-Publikacja ta dotyczy przemian jakie zachodziły w Ostrowcu i Kozienicach, ponieważ te miasta wybrałem jako obiekt moich badań naukowych – mówi doktor Jarosław Dulewicz. – Procesy zachodzące w miastach uprzemysławianych to wzrost demograficzny adaptacja społeczna, ale też rożnego rodzaju patologie. Książka opowiada o codzienności tych dwóch miast.
Publikacja jest rezultatem prac, prowadzonych przez naukowca podczas realizowania doktoratu. Wymagała długich i wnikliwych badań historycznych.

- Spędziłem wiele godzin w archiwach, muzeach. Sięgałem do dokumentów z archiwum komitetów miejskich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Huty imienia Marcelego Nowotki. Pomocne były także materiały prasowe z tamtego okresu. Baza bibliograficzna jest bardzo bogata - wyjaśnia Jarosław Dulewicz.

W swojej prezentacji autor pokazał między innymi jak zmieniała się demografia Ostrowca, na skutek rozbudowy tak zwanego nowego zakładu huty oraz zakładów odzieżowych w latach 70 - tych. Skupił się też na problemach społecznych, wynikających między innymi z rosnącego na przestrzeni lat wpływu ludności napływowej. W książce można także znaleźć listy kierowane do władz partyjnych i miejskich z prośbami o przydział mieszkania czy też skargami na organizacje wycieczek zakładowych.
To niestety jedna z niewielu publikacji, tak dokładnie opisujących Ostrowiec Świętokrzyski i specyfikę jego mieszkańców w czasie najszybszego rozwoju przemysłowego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto