Przetarg na remont Alei 3 Maja w Ostrowcu ogłoszony. Kasztanowce zostają (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
O inwestycji mówili poseł Andrzej Kryj (przy mikrofonie), a także (od prawej) marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i radna wojewódzka Magdalena Zieleń.
O inwestycji mówili poseł Andrzej Kryj (przy mikrofonie), a także (od prawej) marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i radna wojewódzka Magdalena Zieleń. Anna Śledzińska
Udostępnij:
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach ogłosił w piątek, 28 stycznia przetarg na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej numer 754, przebiegającego przez Ostrowiec Świętokrzyski. Remont obejmie ulice oraz most na rzece Kamiennej od Alei 3 Maja do wjazdu w ulicę Bałtowską.

Ogłoszono przetarg na remont drogi wojewódzkiej w Ostrowcu

Około 20 lat czekali mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego na kompleksowy remont drogi wojewódzkiej, która przebiega przez centrum miasta. Wszystko wskazuje na to, że marzenia w końcu się ziszczą, a w 2024 roku Aleja 3 Maja i ulica Radwana zyskają zupełnie nowe oblicze.

W piątek, 28 stycznia, Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na inwestycję, która łącznie kosztować może nawet 100 milionów złotych. 87 milionów złotych dofinansowania, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego otrzymał z programu Polski Ład.

-Szacujemy, że sama budowa kosztować będzie około 91 milionów złotych, jeśli dojdą do tego wykupy gruntów, to trochę więcej, ponad 100 milionów złotych- mówił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego na konferencji zwołanej w piątek, w Ostrowcu. Brakująca kwota zostanie pokryta z budżetu województwa, jesteśmy na to przygotowani.

Obecni na konferencji poseł Andrzej Kryj i radna wojewódzka Magdalena Zieleń podkreślali, że uzyskanie dofinansowania to efekt współpracy zarówno samorządowców wszystkich szczebli, jak i parlamentarzystów.

- Cieszę się i dziękuję za to, że potrzeba tej inwestycji została dostrzeżona przez władze wojewódzkie- mówiła Magdalena Zieleń. - Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie dofinansowania. Dziś ogłoszenie o przetargu ukaże się, na stronie internetowej Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i mam nadzieję, że uda się nam bez większych problemów wyłonić wykonawcę i że zostanie uzgodniony harmonogram prac budowlanych, a także wyznaczone właściwe objazdy dla uczestników ruchu drogowego.

Utrudnienia na pewno będą

Termin składania ofert w przetargu to 7 marca. Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Wrona zaznaczył jednak, że może się wydłużyć, jeśli potencjalni wykonawcy złożą dużo zapytań. Jeśli nie, umowa z wyłonioną firmą powinna być podpisana w maju, a mniej więcej w połowie roku powinny ruszyć prace.

- Będziemy chcieli maksymalnie ograniczyć utrudnienia komunikacyjne, ale wiemy doskonale, że nie da się ich uniknąć - mówi Jerzy Wrona. - Szczegółowy harmonogram prac ustalimy po wyłonieniu wykonawcy. Firma zaproponuje albo w pierwszym etapie wybudowanie nowego mostu, albo najpierw przebudowanie ulic. Zwrócono nam też uwagę, że dopóki w związku z budową ostatniego etapu małej obwodnicy Ostrowca, będzie zamknięty „ślimak” na Brezelii, nie powinniśmy rozbierać mostu.

Po rozpoczęciu prac w centrum Ostrowca będzie się działo wiele. Przebudowanych zostanie siedem skrzyżowań, powstaną dwa ronda i nowa sygnalizacja świetlna.

Ronda zostaną wybudowane u zbiegu ulic Okólnej i Słowackiego oraz na wyjeździe z ulicy Denkowskiej w Radwana, przy czym do tego ronda włączona zostanie również ulica Głogowskiego.

Nowa sygnalizacja świetlna powstanie na skrzyżowaniu Alei 3 Maja i ulicy Kilińskiego, co ma ułatwić wyjazd z obecnie bardzo zakorkowanej ulicy. Nowe sygnalizacje zyskają krzyżowania ulicy Radwana z Polną oraz Radwana i Alei Jana Pawła II.

Kasztanowce zostają

Remontowany odcinek ma prawie 2 kilometry długości, znajduje się na nim most na rzece Kamiennej, który zostanie wybudowany od podstaw. Będzie to most pylonowy, oświetlony.

- Mieszkańcy mieli obawy co z kasztanowcami przy Alei 3 Maja, które przecież sadzili oni sami, albo ich rodzice czy dziadkowie. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że drzewa zostaną i będą tam rosły, dopóki są zdrowe- mówi Jerzy Wrona. - Pozostanie również pomnik rozstrzelanych w 1944 roku ostrowczan u zbiegu ulic Okólnej i Słowackiego. Zostanie on tylko nieznacznie przesunięty. Oczywiście wybudowane zostaną również nowe chodniki dla pieszych oraz ścieżka rowerowa po obu stronach.

W konferencji w Ostrowcu udział wzięli również ostrowieccy radni Renata Duda, Grażyna Maj i Dariusz Kaszuba oraz Krzysztof Ołownia, pracownik Urzędu Marszałkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie