Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica "Cudu nad Wisłą" w Ostrowcu. Upamiętniono bohaterów, w tym uczniów "Chreptowicza" [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W tradycyjny sposób uczczono w Ostrowcu Świętokrzyskim 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej- tak zwanego „Cudu nad Wisłą”, święto Wojska Polskiego i dnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody były skromne, ze względu na sytuację epidemiczną zrezygnowano między innymi z udziału większej ilości pocztów sztandarowych.

Jak co roku obchody rozpoczęto mszą za Ojczyznę w kolegiacie świętego Michała Archanioła, której przewodniczył ksiądz prałat Jan Sarwa. Po nabożeństwie uczestnicy, w mniejszej niż zazwyczaj grupie, przeszli na cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej.
Stoi tam obelisk upamiętniający 25 uczestników wojny polsko- bolszewickiej z Ostrowca i okolic, w tym uczniów ówczesnego gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza. Spoczywa tam 18- letni Zygmunt Derlikowski, który poległ pod Grodnem 25 października 1920 roku.

Głos zabrał gospodarz uroczystości, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Dominik Smoliński.
- Dzisiejsze obchody mają szczególny wymiar gdyż przypadają w 100. rocznicę polskiego tryumfu nad bolszewickim najeźdźcą. Bitwa o Warszawę to jedna z największych potyczek w dziejach ludzkości. Trudno przecenić skalę oraz rolę tego wydarzenia dla historii ówczesnej Europy. Musimy pamiętać, że to dzięki doskonałej strategii oraz waleczności polskiego oręża udało się przynajmniej na chwilę zatrzymać zalew bolszewickiej agresji. To nieustający powód do narodowej dumy oraz oddania hołdu bohaterom tamtych dni- mówił wiceprezydent.- Wreszcie możemy oddać właściwy szacunek i cześć jej strategom oraz poległym w tej niezwykłej, przełomowej bitwie w historii świata. Naszym wspólnym obowiązkiem jest upamiętnienie tamtej walki, odwagi i patriotycznej postawy. Dbajmy o naszą wolność i suwerenność, szanując przy tym swoją i cudzą godność oraz prawa. Tolerancja oraz poszanowanie demokracji to cechy, które winny być naszymi jako Polski i Polaków wizytówkami, jako narodu który 100 lat temu wykazał się walecznością oraz hartem ducha, który zatrzymał wówczas bolszewików, a później przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

O wartości „Cudu nad Wisłą” dla współczesnego świata mówił także poseł Andrzej Kryj.
- Prawda jest taka, że był to swoisty cud, bo jak inaczej nazwać wydarzenie, które uchroniło Polskę i Europę przed zalewem zbrodniczej ideologii ze Wschodu? Wydarzenia, które pokazało, że naród polski przez 123 lata pozbawiony swojej narodowości, potrafił tak szybko zorganizować się, stworzyć armię i swoisty aparat państwowy- przypomniał parlamentarzysta.- Gdyby nie to, że obroniliśmy się w roku 1920, doświadczylibyśmy tego, czego doświadczyli nasi rodacy, którzy stali po drugiej stronie polsko- sowieckiej granicy. My dzisiaj też powinniśmy mieć cele najważniejsze. Możemy się spierać o różne drogi rozwoju Polski, ale suwerenna, niezależna, bogata Polska, silna swoimi mieszkańcami, powinna być dla nas celem.

Pod pomnikiem ostrowieckich bohaterów złożone zostały kwiaty. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto