Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli w Ostrowcu. Mędrcy złożyli pokłon Jezusowi w kolegiacie świętego Michała (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
parafia świętego Michała
To było zupełnie inne Święto Trzech Króli, niż te do jakich przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach. Bez uroczystych, barwnych orszaków, które 6 stycznia ożywiają miasta i miasteczka. Świętowanie w czasie pandemii odbywa się w skromnie, w kościołach.

6 stycznia wierni kościoła katolickiego obchodzą święto Objawienia Pańskiego, bardziej znane jako Święto Trzech Króli.

Ósmy Orszak się nie odbył
W ostatnich latach w całej Polsce bardzo popularne stało się urządzanie w związku z tym orszaków z udziałem mieszkańców.
W Ostrowcu Świętokrzyskim przez siedem lat, tysiące ludzi przemierzały trzy wyznaczone trasy. Każda z nich, o innym kolorze, wiodła z jednej z parafii na Rynek, prowadzona przez jednego z Mędrców. Spotykali się w centralnym punkcie miasta, by pokłonić się Dzieciątku Jezus i zawierzyć mu opiekę nad całym miastem. Uroczystość zawsze kończyła się wspólnym, radosnym kolędowaniem.
Ósmy Orszak Trzech Króli nie mógł się odbyć, z powodu panującej pandemii koronawirusa. W parafiach odprawiono msze święte, w wielu kościołach wierni zgromadzili się, choć nie tak licznie jak zazwyczaj, by wspólnie kolędować.

Tak było w południe, w kolegiacie świętego Michała Archanioła.
– Niestety w tym roku pandemia pokrzyżowała nam plany nie mogliśmy zorganizować orszaków- mówi ksiądz prałat Jan Sarwa, dziekan dekanatu Ostrowiec. - Zaproponowaliśmy więc inną, uproszczoną formułę świętowania.

W środę, 6 stycznia w południe w kolegiacie odprawiona została msza. Po nabożeństwie Trzej Królowie, których tego dnia nie mogło w kościele zabraknąć, przeszli do żłóbka, by pokłonić się Jezusowi. Świadkami tego byli uczestnicy mszy, w tym wiele dzieci, których zaproszono do kolędowania.
- Zachęcam gorąco do wspólnego kolędowania w domach. To piękna tradycja, bardzo pasuje do tego właśnie dnia, a jednocześnie jednoczy rodziny- mówi ksiądz Jan Sarwa.

Czym jest Święto Trzech Króli?
Uroczystość Objawienia Pańskiego uczci objawienie się Boga człowiekowi. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.

Według chrześcijan Objawienie Pańskie jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych. Stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców, jako trzech osób, z których jedna jest ciemnoskóra, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd.

Tradycyjnie w Trzech Króli w kościołach święci się kredę i kadzidło. Dawniej poświęcano także złoto, starą tradycją jest święcenie wody. Poświęcone złoto miało sprawić, że noszący je człowiek nie będzie chorował. Wierzono także, że okadzone dymem mieszkanie będzie wolne od nieszczęść.

Poświęconą kredą katolicy znaczą swoje drzwi. Często spotykana forma „K+M+B” nawiązuje do trzech mędrców ze wschodu - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ich imiona nie są wymienione w żadnej z Ewangelii, a legenda o nich powstała dopiero w średniowieczu. Forma poprawna to „C+M+B” będący skrótem od łacińskiej sentencji „Christus Mansionem Benedicat”, która oznacza „Niech Chrystus błogosławi ten dom”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Trzech Króli w Ostrowcu. Mędrcy złożyli pokłon Jezusowi w kolegiacie świętego Michała (ZDJĘCIA) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto