Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parafii w Denkowie w Ostrowcu świętowano pół wieku obecności księży Sercanów (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W parafii świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w dzielnicy Denków, obchodzono w niedzielę, 13 czerwca jubileusz 50-lecia pobytu Sercanów w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Uroczysta msza święta z udziałem między innymi biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz księdza Wiesława Święcha, prowincjała Polskiej Prowincji Księży Sercanów. Obecni byli ostrowieccy proboszczowie, w tym proboszcz parafii w Denkowie ksiądz Adam Gucwa oraz jego emerytowani poprzednicy. Nie zabrakło władz świeckich- starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak i prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego. Uroczystość uświetnił chór parafialny z Bodzechowa.

Podczas mszy świętej w kościele odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą pół wieku obecności księży Sercanów w Denkowie, zaś po nabożeństwie, przed plebanią poświęcono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą, jako wotum wdzięczności, ufundowali Księża Sercanie. Figura przedstawia Pana Jezusa z otwartym sercem. Ma to związek z historią objawień świętej Małgorzacie Alacoque we Francji, która znana przede wszystkim z propagowania nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego.

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława zbudowany został w 1700 roku z fundacji Kaspra Teodora Siemianowskiego, cześnika wieluńskiego i chorążego sandomierskiego oraz jego żony Anny. Do tej fundacji przyczynili się ówcześni plebani: ks. Walenty Kubacki, ks. Andrzej Brzezki, ks. Stanisław Wielecki i ks. Józef Kuszel. Konsekracji świątyni dokonał bp M. Kunicki 15 października 1741 roku. W 1904 roku ks. Jan Nowakowski odnowił i rozbudował kościół (przedłużenie nawy głównej, dobudowanie dwóch kaplic). Gruntowny remont świątyni miał miejsce w latach 2010-2013 (konserwacja ołtarzy, renowacja elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych, malowanie dachu).

Barokowa świątynia wybudowana jest na planie krzyża łacińskiego, składa się z wydłużonej nawy, węższego od niej prostokątnego prezbiterium, przylegającej do niego zakrystii oraz dwóch kaplic: Przemienienia Pańskiego i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dachy kościoła są strome, dwuspadowe, o wspólnej kalenicy. Zakrystia i prezbiterium są oszkarpowane. Prezbiterium przykryte jest sklepieniem kolebkowym, nawa – płaskim sufitem. Główny ołtarz pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku– jest późnobarokowy, uzupełniany w XX wieku. Znajdujący się w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest jeszcze starszy, datowany na przełom XVII/XVIII stulecia. Ołtarze boczne wykonane są w stylu regencji i zawierają późnobarokowe obrazy: w lewym świętej Rodziny, w prawym – świętego Antoniego Padewskiego.

Od lipca 1971 roku opiekę duszpasterską nad parafią sprawują kapłani ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie).

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto