Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesele Świętokrzyskie w Parku Miejskim w Ostrowcu podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich w Parku Miejskim w Ostrowcu. Na zdjęciu scena z widowiska "Wesele świętokrzyskie". Więcej na kolejnych zdjęciach
Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich w Parku Miejskim w Ostrowcu. Na zdjęciu scena z widowiska "Wesele świętokrzyskie". Więcej na kolejnych zdjęciach Sandra Krakowiak
W niedzielę, 18 września, w ostrowieckim Parku Miejskim odbył się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów. Zobaczcie zdjęcia.

To było naprawdę ciekawe wydarzenie - mówili mieszkańcy Ostrowca o Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich.

Jak przyznaje pani Ania z Rosoch, największą atrakcją było Wesele Świętokrzyskie, przygotowane przez panie i panów, którzy na co dzień są członkami kół. To oni wcielili się w aktorów i zaprezentowali obrzęd weselny. - Fajnie było zobaczyć takie przedstawienie – mówiła. - Dziś inaczej wygląda wesele, no i nikt nie pamięta już takich obrzędów, gdzieś tam czasem w telewizji w jakimś starym filmie ale już nie w rzeczywistości – dodała.

Było kolorowo, wesoło i radośnie jak na prawdziwym wiejskim weselu.

Kultura ludowa i tradycja w Ostrowcu Świętokrzyskim

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich powstał w ramach projektu Spotkania z Tradycją z programu Kultura ludowa i tradycyjna.
- Chodzi przede wszystkim o pokazanie tradycji młodszemu pokoleniu i mieszkańcom miasta, niezwiązanym z wsią, promocję sztuki ludowej i dziedzictwa kulinarnego – podkreśla Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów i wiceprzewodnicząca powiatu ostrowieckiego.
Festiwal był okazją do zaprezentowania rękodzieła i regionalnych potraw, które zostały przygotowane przez dwanaście kół wchodzących w Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów.
Na projekt składało się wiele innych wydarzeń kulturalnych, które związane były z tradycjami polskiej wsi. Powstały filmy o obrzędach regionalnych: „Chleb z masłem”, „Darcie pierza”, „Syropy i nalewki” oraz „Wieniec żniwny”.
- Dziś „Wesele świętokrzyskie” a w październiku ostatnia część projektu „ Kiszenie kapusty”, które odbędzie się w Bodzechowie – dodaje Małgorzata Sobieraj.

Zobaczcie galerię zdjęć z imprezy w Parku Miejskim w Ostrowcu

Warsztaty rękodzieła w Parku Miejskim w Ostrowcu

Oprócz występów artystycznych wszystkich kół, w Parku Miejskim można było również uczestniczyć w warsztatach artystycznych oraz zobaczyć ginące zawody. Spotkań z rękodziełem było mnóstwo, na przykład Koło Gospodyń Wiejskich z Sarnówka tworzyło piękne pająki i kwiaty różnymi technikami a wszystko z bibuły.

Jak wyglądało dawniej zielarstwo pokazywały panie z koła Aktywne Kobiety z Wólki Bodzechowskiej. Na stoisku zielarskim mogliśmy poznać właściwości i zastosowanie ziół, oczywiście tych dostępnych na naszym terenie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się filcowanie, które wspólnie prowadziły, mama i córka czyli Joanna i Zosia Kochan z Koła Gospodyń Wiejskich Gromadzice

– Dużo osób było ciekawych tej techniki, bardzo dużo – mówiła pani Joanna. - Nie było czasu nawet zjeść – dodaje Zosia. Panie z filcu czarowały serwetki i obrazki. - Filcowaniem zaraziła mnie córka – mówi pani Joanna – Ona robi piękne rzeczy, figurki. To ona jest specjalistką w tej dziedzinie, ja tylko przekazuję swoje umiejętności – dodaje dumna mama.
Chętni mogli tez spróbować swoich sił w witrażu czyli malowaniu na szkle. Były również warsztaty wykonywania dodatków modowych inspirowanych folklorem oraz zajęcia plastyczne, gdzie powstawały między innymi jarzębinowe korale.

Ważna jest tradycja

O tym jak ważne jest by pokazywać dorobek artystyczny i kulinarny mówił poseł Andrzej Kryj, który odwiedził Festiwal. - Ja się cieszę, że koła się rozwijają. Myślę, ze wielkim impulsem dla rozwoju było dofinansowanie rządowe – powiedział poseł, który dodał, ze koła przede wszystkim integrują lokalną społeczność. - To, że wychodzą z wydarzeniami do Ostrowca to tym bardziej cenne, bo prawdę mówiąc, większość mieszkańców Ostrowca ma swoje korzenie na wsi. I myślę, że dla tych, którzy tu przychodzą to jest to taki powrót do dzieciństwa, powrót do czasów kiedy wyjeżdżało się do babci, do dziadka. Świetna inicjatywa – dodał Kryj.

Festiwal to dwa lata wspólnej pracy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Bodzechów z Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wesele w Parku Miejskim

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród widzów cieszyło się Wesele świętokrzyskie, dzięki któremu zobaczyliśmy jak ono wyglądało dawniej.

- Obrzęd weselny był najbardziej rozbudowany ze wszystkich obrzędów rodzinnych. Świadczyć może o tym liczba poszczególnych etapów z nim związanych, takich jak: zmówiny, spraszanie gości weselnych, ubieranie panny młodej, czynności przed wyjazdem do ślubu, w drodze ze ślubu, mały obiad, przygotowanie przed oczepinami, oczepiny, po oczepinach oraz drugiego dnia wesela. Każde z tych wydarzeń miało własną bogatą symbolikę i układ – mówiła Agnieszka Niedbała z Miejskiego centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W przedstawieniu wystąpili przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bodzechów.

Festiwal zakończył się występem kapeli Drewutnia, która zagrała utwory inspirowane tradycyjną muzyką polską, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski.

Zobaczcie galerię zdjęć z imprezy w Parku Miejskim w Ostrowcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto