Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się kolejny etap remontu kolegiaty świętego Michała w Ostrowcu (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Parafia św. Michała
Zakończył się drugi etap remontu elewacji kolegiaty świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zabytkowy kościół jest odnowiony i zabezpieczony przed zimą.

Pierwszym etapem prac konserwatorskich, które objęły ostrowiecką kolegiatę świętego Michała Archanioła, był remont części zachodniej elewacji kościoła oraz wieży. Te prace zostały wykonane w 2020 roku. W tym roku zdecydowano się na remont elewacji północnej.
- Podstawowym celem prac konserwacyjnych jest zabezpieczenie kościoła przed dalszym postępującym destruktem i przywrócenie elewacjom walorów estetycznych. Mocne tynki cementowo- wapienne pokryte farbami emulsyjnymi doprowadziły do siatki pęknięć i licznych ubytków w warstwie tynkarskiej i malarskiej- mówi ksiądz Jan Sarwa, proboszcz parafii świętego Michała.- Konieczne było odczyszczenie elewacji i usunięcie warstwy malarskiej z farb emulsyjnych, którymi pomalowany był kościół.

Nowe tynki renowacyjne zostały pomalowane farbami mineralnymi, co jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Wysoka przepuszczalność umożliwia oddanie na zewnątrz wilgoci zawartej w substancji budowlanej. Nie dochodzi dzięki temu do gromadzenia się wody między powłoką i podłożem, które prowadziło do łuszczenia się.

Koszt przeprowadzonych prac był bardzo duży, wyniósł około 200 tysięcy złotych. Parafia świętego Michała otrzymała pomoc finansową gminy Ostrowiec w wysokości 50 tysięcy złotych, drugie tyle przekazał Urząd Wojewódzki, zaś Urząd Marszałkowski wspomógł parafię kwotą 15 tysięcy złotych. Pozostałą część parafia pokryła z własnych oszczędności oraz datków przekazanych przez wiernych.

Kolegiata w swojej pierwotnej postaci powstała w 1614 roku- taka data widnieje na dokumencie powstania podpisanym przez księcia Janusza Ostrogskiego, kasztelana krakowskiego, właściciela Ostrowca. Kościół ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego, ale został odbudowany. Pod koniec XVIII wieku dokonano jego pierwszej rozbudowy. W roku 1904 znany architekt Stefan Szyller z Warszawy wykonał projekt rozbudowy istniejącego kościoła. W latach 1924-1938 podniesiono i przedłużono nawę główną, dobudowano nawy boczne, kaplicę pogrzebową, salę bracką, zakrystię oraz wzniesiono okazałą wieżę. Nad nawą środkową i dwiema kaplicami wybudowano trzy wieżyczki. Pozostałością pierwotnego kościoła są części murów prezbiterium i nawy. Od 2009 roku charakterystyczny w ostrowieckim krajobrazie kościół na wzgórzu jest wpisany do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto