Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czepkowanie w Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wzięło w nim udział 42 absolwentów. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
42 osoby ukończyło pierwszy stopień studiów na kierunku pielęgniarstwo. To już tradycja, że studia kończą się czepkowaniem czyli założeniem białych czepków z czarnym paskiem.
42 osoby ukończyło pierwszy stopień studiów na kierunku pielęgniarstwo. To już tradycja, że studia kończą się czepkowaniem czyli założeniem białych czepków z czarnym paskiem. Akademia Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim
Piękna uroczystość czepkowania odbyła się w Akademii Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czepek oraz możliwość rozpoczęcia pracy dostało 42 studentów kierunku pielęgniarskiego.

Czepkowanie w Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim

42 osoby ukończyły pierwszy stopień studiów na kierunku pielęgniarstwo w Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim. To już tradycja, że studia kończą się czepkowaniem czyli założeniem białych czepków z czarnym paskiem.

- Czepkowanie to tradycja od 1911 roku. Obowiązek noszenia czepków trwał do 1990 roku. A rzeczywiście czepkowanie to jest symbolem pielęgniarstwa i tradycją. Bo pielęgniarstwo ma swoje tradycje i symbole – mówi Monika Borek dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych. - Po czepkowaniu pielęgniarka składa przyrzeczenie pielęgniarskie, które jest częścią kodeksu etyki zawodowej pielęgniarek i położnych

– dodaje pani dziekan.

Pielęgniarstwo to bardzo popularny kierunek. Na ostrowieckiej uczelni z roku na rok jest co raz więcej chętnych, by podjąć naukę na tym kierunku.

- Szczególnie widzimy ten trend na poziomie pierwszego stopnia. Bo studia drugiego stopnia zawsze oscylowały na poziomie 100 studentów na roku. Natomiast na studiach pierwszego stopnia, studentów jest w każdym roku więcej. Ten rocznik, który w tym roku kończy studia liczył 44 osoby ale już kolejny rocznik liczy 63, następny 77 – wyjaśnia Monika Borek.

Pani dziekan dodaje, że uczelnia stara się ograniczyć nabór do 88 osób na roku. To znacznie ułatwia pracę dydaktyczną. Jak przyznaje Monika Borek, na rok akademicki 2023/2024 już są chętni.

- My już teraz mamy dużą liczbę chętnych. Kolejność zgłoszeń jest ważna. W tamtym roku wprowadziliśmy także rozmowę rekrutacyjną, gdzie studenci wypełniają ankietę motywacyjną, odbywa się także rozmowa z psychologiem. Podczas rozmowy przedstawiamy także warunku kształcenia, bo studia pielęgniarskie to 4720 godzin, to jest to minimum jakie w ciągu trzech lat student musi zrealizować. W tym jest 2300 godzin kształcenia praktycznego. Zawód pielęgniarki jest zawodem odpowiedzialnym i my staramy się tę cechę wykształcić, żeby pielęgniarka miała świadomość odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjenta – dodaje.

Monika Borek dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu  podkreśla, że w ostrowieckiej uczelni student otrzymuje możliwość świetnego przygotowania do zawodu.

- Uczelnia ma bardzo dobrą infrastrukturę, między innymi Centrum Symulacji Medycznej i te zajęcia studenci bardzo lubią oraz bardzo dobra współpraca z jednostkami ochrony zdrowia, ze szpitalem i POZ-etami i DPS-ami – dodaje dziekan, która zauważa, że uczelnia jest wspierana także przez samorząd i środowisko lokalne.

Zobacz zdjęcia z czepkowania w Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto