MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite miasto wydrążone w skale. Przez lata było ukryte. Żyło tu 60 tysięcy ludzi

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gruzińska Wardzia była niesamowitym niewidocznym od zewnątrz samowystarczalnym skalnym miastem, w którym żyło w średniowieczu nawet 60 tysięcy osób. Początek jego końca to trzęsienie ziemi w 1283 r., które odsłoniło miasto wydrążone w zboczu góry Eruszeli. Dzieła zniszczenia dokończyli Persowie. Współcześnie można obejrzeć część komnat, kościół oraz przebyć labirynt skalnych korytarzy.

Skalne miasto Wardzia jak kopiec termitów. Niesamowite wrażenie

Wydrążone w zboczu góry i od wieków odsłonięte komnaty wyglądają z daleka jak kopiec termitów. Połączone są ze sobą siecią korytarzy.

Czytaj też:

Budowę tego niesamowitego miasta rozpoczęto w 1184 roku. Wtedy panował król Jerzy III. Komnaty drążono w zboczu góry tak, aby nie było ich widać od zewnątrz. Budowę miasta ukończyła w 1213 roku słynna królowa Tamar (jej ulice są praktycznie w każdym gruzińskim mieście).

Skalne miasto Wardzia. Kilka tysięcy sal na 13 poziomach

Efekt był imponujący. Zbudowano kilka tysięcy sal na 13 poziomach. Poza mieszkaniami były tutaj m.in.: szkoła, klasztor, spichlerze, stajnie, sale z winem i wodą, magazyny żywności, piekarnie, kuźnie.

Skalne miasto było samowystarczalne, też dzięki budowie systemu nawadniania. Połączono go z pobliską rzeką. Na dole wykonano tylko kilka wejść do skalnego miasta i to dobrze zamaskowanych.

Trzęsienie ziemi odkryło skalne miasto. Wardzia bez tajemnicy

Przez około 70 lat po zakończeniu budowy miasta, nie było ono widoczne z zewnątrz. To zmieniło się w 1283 roku. Doszło wtedy do trzęsienia ziemi, z powodu którego odpadła wierzchnia warstwa skał. Trzęsienie zniszczyło znaczną część miasta oraz system nawadniania.

W 1551 roku na miasto najechali Persowie. Dokonali kolejnych zniszczeń, zabili mieszkających tu mnichów. Później rządzili tutaj Turcy.

Zobacz także:

Wardzia przez lata była opustoszała. W latach 70. XX wieku wrócili tu mnisi. I są do dziś.

Skalne miasto Wardzia można zwiedzać w godzinach 10-19. Bilet kosztuje około 10 zł od osoby. Za dodatkowe 1,50 zł bus podrzuci nas od parkingu do wejścia do miasta (spore przewyższenie).

Czas zwiedzania? 1,5-2 godziny.

Zobaczcie zdjęcia skalnego miasta Wardzia:

Gruzińska Wardzia była niesamowitym niewidocznym od zewnątrz samowystarczalnym skalnym miastem, w którym żyło w średniowieczu nawet 60 tysięcy osób. Początek jego końca to trzęsienie ziemi w 1283 r.

Niesamowite miasto wydrążone w skale. Przez lata było ukryte...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niesamowite miasto wydrążone w skale. Przez lata było ukryte. Żyło tu 60 tysięcy ludzi - Tczew Nasze Miasto

Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto