Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ostrowieckiego „Staszica” to prawdziwi filmowcy. W szkole od wielu już lat prowadzony jest program edukacyjny „Filmoteka Szkolna”

OPRAC.:
Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
LO nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim
Filmoteka Szkolna to ogólnopolski program edukacji filmowej, w którym nieprzerwanie od 2009 roku uczestniczą uczniowie klas o profilu „filmowym” liceum „Staszica” w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tegorocznej edycji programu główny nacisk położono na przeprowadzenie w szkole cyklu „otwartych lekcji filmowych” inspirowanych materiałami Filmoteki Szkolnej. W sumie zrealizowano około dwudziestu lekcji, które zostały ułożone w osiem kręgów tematycznych.

Niezwykłe lekcje filmowe w ostrowieckim "Staszicu"

- Nasze autorskie lekcje zostały pozytywnie przyjęte i wysoko ocenione przez filmoznawców – o czym świadczy fakt, że wszystkie opisane przez nas działania zostały umieszczone na oficjalnej stronie Filmoteki Szkolnej

– informuje Wojciech Szymańsk koordynator działań edukacyjno-filmowych; nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wspólną przygodę z filmem rozpoczęli w październiku.

– „Porażeni romantyzmem” tak zatytułowany został cykl lekcji poświęconych bohaterom romantycznym. Tło do rozważań stanowiły projekcie spektakli Teatrów TV oraz filmowa wersja „Dziadów” w reżyserii Tadeusza Konwickiego – dodaje nauczyciel.

Kolejne tematy: Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i…; Rękopis znaleziony w Saragossie - przenosiły młodzież z kolei w świat tzw. filmu autorskiego.

- Głównym motywem lekcji była dyskusja na temat „ponadczasowości” dzieła filmowego, które zdolne jest przekraczać „wszelkie” granice. Chodziło o odniesienia do filmów Coppoli i Scorsese, a także rodzimego twórcy, czyli Wojciecha Jerzego Hasa. To jego film „Rękopis znaleziony w Saragossie” został uznany za jeden z najlepszych filmów w historii kina – dodaje Wojciech Szymański.

Była też „animacja filmowa”. Lekcje wzbogacono o autorskie projekty bohaterów filmów animowanych, które przygotowali uczniowie. Ponieważ film przejawia szczególnie silne nawiązania do malarstwa to styczniowy cykl lekcji oscylował wokół tematu Film wobec innych sztuk – a zajęcia zrealizowane zostały w oparciu o trzy filmy Andrzeja Wajdy: „Wesele”, „Popiół i diament” oraz film Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog I”.

Uczniowie poznali także „romantyczny świat grozy”, wideoklip w filmie, rolę muzyki oraz czeskie kino awangardowego.

Lekcje z Filmoteką Szkolną pozwoliły zaprezentować młodym miłośnikom filmu tradycje kina oraz przybliżyć dokonania, które przyczyniły się do tego, że film uznano za jedną z najważniejszych dziedzin sztuki. Młodzież mogła poznać filmy, które nie tylko przeszły do historii światowej kinematografii, ale świadczą także o wielkiej różnorodności kina.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto