Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu działa inteligentny system zarządzania siecią wodociągową. To nowoczesne rozwiązanie usprawni pracę Miejskich Wodociągów

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Ostrowcu Świętokrzyskim wdrożyło zaawansowany system do zarządzania siecią wodociągową. Pozwoli ono na szybszą reakcję pracowników w razie awarii, łatwiejszy dostęp do danych oraz poprawi pracę sieci wodociągowej.

Nowoczesny system zarządzania siecią wodociągową w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Ostrowcu Świętokrzyskim wdrożyło zaawansowany system do zarządzania siecią wodociągową. Pozwoli ono na szybszą reakcję pracowników w razie awarii, łatwiejszy dostęp do danych oraz poprawi pracę sieci wodociągowej.

- Chciałem podkreślić, że ten system jest na poziomie XXI wieku. Dla mnie jako ówczesnego prezesa spółki to był priorytet. Cieszę się, że podchwyciliśmy tę ideę i dziś jesteśmy w tym miejscu. To co nas jako użytkowników sieci wodociągowej powinno cieszyć to to, że jest to system pozwalający na zero jedynkowe wykrywanie awarii, właściwie oszczędności gdzie z pozycji biurka pracownicy mogą zarządzać ta siecią

– mówi wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec.

Zobacz galerię zdjęć z prezentacji systemu zarządzania siecią wodociągową w Ostrowcu

Nowoczesny system ma ograniczyć straty wody praktycznie do minimum. - W razie awaria zostanie w każdej chwili na monitorach zostanie to pokazane, gdzie i w której chwili to ciśnienie spadło, ewentualnie czy są jakieś nienormatywne pomiary i można dzięki temu szybko przystąpić do naprawy – dodał wiceprezydent.

System, który został wdrożony w miejskiej spółce to złożony i rozbudowany zestaw oprogramowania oraz urządzeń do analizowania, planowania, przeprowadzania symulacji i zarządzania siecią wodociągową w naszym mieście.

Łukasz Madej prezes spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreśla, że dzięki monitorowaniu sieci, będzie można wykryć znacznie więcej awarii.
- Już w miesiącu styczniu udało się nam zlokalizować takie awarie, które nie dawały w ogóle o sobie znać, na terenach byłych hutniczych, między innymi mieliśmy taką awarię, gdzie po jej usunięciu zmniejszył się przepływ wody. W samym miesiącu styczniu już kilka awarii się udało usunąć, które podejrzewamy, że na terenie miasta trwały od kilku lat a woda znalazła sobie jakieś ujście pod ziemią i awaria nie dawała o sobie znać – tłumaczy prezes. Nowoczesne rozwiązanie ma usprawnić pracę wodociągów. - Teraz mamy rejestratory zamontowane, które pozwalają nam ostrzegać dużych odbiorców że na ich instalacjach są dużo wyższe przepływy niż powinny występować - dodaje Łukasz Madej.

Zbigniew Sierdziński prezes firmy KartGIS, która była wykonawcą systemu powiedział, że inwestycja powinna się zwrócić bardzo szybko.
- Chcę powiedzieć, że tu się należą wielkie podziękowania dla załogi za digitalizację poszczególnych części. A my pomogliśmy wesprzeć technicznie. Mam nadzieję, że inwestycja się szybko zwróci dzięki oszczędnościom wody – powiedział prezes.

Wdrażany przez spółkę system GIS wraz z matematycznym modelem sieci to złożony i rozbudowany zestaw oprogramowania oraz urządzeń do analizowania, planowania, przeprowadzania symulacji i zarządzania siecią wodociągową w naszym mieście.
Pracownicy, zarówno terenowi, jak i pionu technicznego, mają narzędzie usprawniające realizację ich zadań, łatwiejszy dostęp do danych, a przede wszystkim optymalizujące pracę sieci wodociągowej. Szybsza informacja o awarii na sieci wodociągowej w danym rejonie naszego miasta będzie gwarantem usunięcia jej w krótszym terminie, co zminimalizuje czas wycieku. Tym samym utrudnienia w ruchu i niedogodności dla mieszkańców będą mniejsze.

System GIS to również dostęp do cyfrowej wersji najbardziej aktualnych danych o uzbrojeniu podziemnym innych gestorów sieci, aktualizowany o nowe odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej realizowane w ramach inwestycji własnych spółki, jak i Gminy.
Każda brygada wyjeżdżająca w teren wyposażona jest w urządzenie mobilne, pozwalające z jednej strony na dostęp do aktualnych zasobów mapowych i informacji o uzbrojeniu podziemnym, z drugiej zaś na zlecanie i rozliczanie pracy przez dyspozytora w momencie otrzymania alarmu o awarii na sieci.

Całość inwestycji opiewa na ponad 2 i pół miliona złotych a razem z wcześniejszymi pracami, między innymi uruchomieniem 600 rejestratorów wraz z pomairem ciśnienia to wartość 3 miliony 400 tysięcy złotych.

Zobacz galerię zdjęć z prezentacji systemu zarządzania siecią wodociągową w Ostrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto