Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu Świętokrzyskim podatki w 2024 roku bez zmian? To dziewiąty rok bez podwyżek. Jest projekt budżetu

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Ostrowcu Świętokrzyskim budżet na 2024 roku będzie proinwestycyjny – zapowiada wiceprezydent Artur Łakomiec. Na zdjęciu od lewej: Sławomir Kijak skarbnik miasta oraz wiceprezydent Artur Łakomiec
W Ostrowcu Świętokrzyskim budżet na 2024 roku będzie proinwestycyjny – zapowiada wiceprezydent Artur Łakomiec. Na zdjęciu od lewej: Sławomir Kijak skarbnik miasta oraz wiceprezydent Artur Łakomiec UM Ostrowiec
W Ostrowcu Świętokrzyskim budżet na 2024 roku będzie proinwestycyjny – zapowiada wiceprezydent Artur Łakomiec. Nie wzrosną także podatki lokalne.

Jest projekt budżetu Ostrowca na 2024 rok

Podatki w Ostrowcu nie wzrosną po raz dziewiąty.

- W ubiegłym tygodniu odbyła się Rada Gospodarcza, z przedstawicielami firm z Ostrowca i podjęliśmy decyzję, że po raz dziewiąty nie będzie podnoszona stawka podatku od nieruchomości oraz z tego powodu, że ustawodawca nie podwyższył na rok 2024 stawki od środków transportu, również zostaje na tym samym poziomie. Oczywiście podatek rolny również nie będzie podniesiony

– tłumaczy Artur Łakomiec.

To będzie, jak zapowiada wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec, budżet proinwestycyjny. - Pierwszy raz w historii naszego samorządu, kwoty wydatków przekroczą 400 milionów złotych – zapowiada.

Wydatki majątkowe w kwocie ponad 116 milionów złotych zostaną przeznaczone na inwestycje.
- Do tych zadań zaliczyć można między innymi budowę dróg dojazdowych przy ulicy Samsonowicza, w rejonie tak zwanej „trzeciej bramy”, organizację systemu selektywnej zbiórki odpadów z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, budowę instalacji odnawialnych źródeł energii, budowę Integratora w obiektach Centrum Kształcenia Ustawicznego, przebudowę zabytkowych budynków przy Osadowej 5, zakup autobusów elektrycznych, przebudowę i budowę nowych dróg między innymi to ulice Szkolna, Browarna, Spółdzielcza, Miodowa, Zwierzyniecka, Północna, Wronia wraz z ze ścieżkami rowerowymi, kontynuację działań związanych z utworzeniem żłobka miejskiego, modernizację oświetlenia ulicznego czy budowę hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 1. Zadania te, w powiązaniu z licznymi innymi inwestycjami kontynuowanymi oraz rozpoczętymi, jak również środki na remonty dróg o wartości nie mniejszej niż 8 milionów złotych, między innymi Karola Szymanowskiego, Szpitalna, Wiejska, Jasna determinują tak wysoki poziom wydatków, który w nie był osiągany w dotychczasowej działalności naszego samorządu.

Dochód ogółem na rok 2024 przewidziano na kwotę ponad 359 milionów złotych a wydatki na ponad 414 milionów złotych.
- Oczywiście różnica jest ponad 55 milionów złotych między dochodami a wydatkami, tu chciałbym uspokoić, że ta różnica wynika z podstawowych zasad tworzenia budżetu a różnicę tę planujemy zniwelować poprzez nadwyżkę, która będzie wygenerowana w 2023 roku to jest 20 milionów, nadwyżka na gospodarce odpadami również ponad pół miliona, środki pochodzące z funduszy norweskich również będzie to ponad 2 miliony – wyjaśnił Artur Łakomiec.

W projekcie budżetu znalazły się także kredyty inwestycyjne na kwotę około 30 milionów złotych.
Wiceprezydent przyznaje, że budowana przez lata strategia finansowa, polegająca na spłacie zadłużenia i czerpaniu środków z bezzwrotnych źródeł finansowania inwestycji, pozwoliła na ambitne plany na rok przyszły.

- Możemy spać spokojnie, bo nasze inwestycje nie są zagrożone wręcz przeciwnie myślimy co dalej. W planach już mamy program mieszkalnictwa da ludzi młodych, mieszkalnictwa komunalnego, socjalnego. Przez wieloletnią politykę finansową możemy sobie na to pozwolić – dodaje Artur Łakomiec.

Propozycja budżetu została przedstawiona przewodniczącej rady miasta a głosowanie projektu uchwały budżetowej odbędzie się z końcem grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto