Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki mural w Ostrowcu odsłonięty. Cukrownicy zostali upamiętnieni. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. Anna Śledzińska
Ogromny mural odsłonięto we wtorek, 31 maja na ścianie frontowej Izby Pamięci Cukrownictwa, na terenie dawnej Cukrowni Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim. Upamiętnia on cukrowników walczących o niepodległość Polski, a jednocześnie zachęca do odwiedzenia tego miejsca i poznania historii cukrownictwa na ziemiach polskich.

Odsłonięcie muralu na ścianie Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu

Wysoki na 15 metrów mural o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, przedstawia hrabiego Henryka Łubieńskiego oraz ziemianina Leona Przanowskiego, a także budynek powstałej w 1858 roku Cukrowni „Izabelin” w Glinojecku. Jego powstanie to część większego projektu, realizowanego w ramach obchodów 100- lecia niepodległości Polski przez Fundację “Pomaganie Krzepi”.

Jak wyjaśnia kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa Waldemar Brociek, pod koniec ubiegłego roku w tym otwarto wystawę „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”, którą można zwiedzać jeszcze do końca czerwca.

Doskonale znany miłośnikom historii Ostrowca hrabia Henryk Łubieński był wiceprezesem Banku Polskiego, założycielem cukrowni w Guzowie i Częstocicach. W 1830 roku założył wraz z bratem Tomaszem Dom Handlowy „Bracia Łubieńscy i Spółka”, który rozwinął działalność w czasie powstania listopadowego, sprowadzając z zagranicy materiały wojenne i ekwipunek żołnierski. Założył fabryki prochu i saletry, warsztaty krawieckie i szewskie. W 1831 roku zainicjował pożyczkę wewnętrzną, rozpisaną przez Rząd Narodowy. Hrabia Łubieński założył też fajansiarnię w Lubartowie, która była początkiem przemysłu porcelanowego. W miejscowości Firlej, w pobliżu miejsca wydobycia rudy darniowej we wsi Serock, stworzył pierwszą na Lubelszczyźnie fabrykę wyrobów żelaznych, głównie narzędzi i maszyn rolniczych, w tym też i wyrobu kos. Założył zakłady fabryczne w Żyrardowie, Starachowicach, Irenie oraz hutę Klimkiewiczów w samym Ostrowcu.

- Nie można było pominąć założyciela Cukrowni Częstocice- mówi Waldemar Brociek.- Warto też dodać, że w czasie powstania listopadowego hrabia sprowadzał dla powstańców ekwipunek żołnierski, broń i uzbrojenie.

Leon Przanowski był ziemianinem i powstańcem styczniowym. Walczył między innymi w oddziale Dionizego Czachowskiego, jako adiutant. Był dowódcą 1 plutonu kawalerii w bitwach pod Panasówką i Batorzem. W 1869 roku wrócił z emigracji, został osadzony w więzieniu, później objęła go amnestia. Należał do komitetu organizacyjnego Towarzystwa Udziałowego Cukrowni Lublin. Był również prezesem zarządu Cukrowni Milejów na Lubelszczyźnie. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Budynek przedstawiony na muralu wraz z tymi dwoma wybitnymi postaciami to powstała w 1858 roku Cukrownia Izabelin w Glinojecku. Założył ją Józef Jackowski, powstaniec styczniowy, naczelnik cywilny powiatu przasnyskiego. Jego buchalter Karol Lutz był zaangażowany w walkę o niepodległość, którą okupił dwunastoletnim pobytem w więzieniu.

- 28 stycznia 1893 roku, a więc zaraz po wybuchu powstania, wyruszył stamtąd oddział powstańczy złożony z 260 osób i w większości byli to pracownicy cukrowni w Glinojecku- mówi Waldemar Brociek.- Na muralu odwzorowano zdjęcie cukrowni z 1872 roku zamieszczone w “Tygodniku Ilustrowanym”.

To jeszcze nie koniec projektu.
- Dziś mamy symboliczne odsłonięcie muralu. Kolejnym krokiem będzie utworzenie strony internetowej Izby Pamięci Cukrownictwa z audio-przewodnikami i wystawą wirtualną – mówi Szymon Smajdor, rzecznik prasowy Krajowej Grupy Spożywczej (do niedawna Krajowej Spółki Cukrowej).

Konkurs na wykonanie muralu wygrała pracownia WallArt i reprezentujący ją Tomasz Smieszkoł. Malowidło zostało wykonane specjalną farbą antysmogową, która powoduje, że szkodliwe cząsteczki smogu są neutralizowane, a ściana działa podobnie jak drzewa. Symboliczną wstęgę przecięli senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej Zdzisław Salus i członkini zarządu Fundacji "Pomaganie Krzepi" Lucyna Modrak.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto