MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Francuskiej ze „Staszkiem”. Uczniowie z ostrowieckiego Staszica promowali kulturę francuską

OPRAC.:
Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Liceum Staszica Ostrowiec
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim świętowali międzynarodowy Dzień Frankofonii, który obchodzony jest rokrocznie na całym świecie 20 marca.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii w ostrowieckim Staszicu

Co roku w marcu, obchodzone są na całym świecie Dni Frankofonii, których głównym założeniem jest odkrywanie i promowanie różnorodności kultury francuskiej. W tym roku już po raz trzeci, Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyłączyło się do ogólnopolskiego celebrowania tego święta.

Spektakl zatytułowany "Les Franҁais connus et moins connus", czyli „Francuzi znani i mniej znani” odbył się w Ostrowieckim Browarze Kultury a powstał przy współpracy z zespołem wokalnym „Pandora" pod kierunkiem pani Ewy Goworowskiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: starosta powiatu ostrowieckiego Marzeny Dębniak oraz wiceprezydent Artura Łakomiec.
Ideą spektaklu było przybliżenie publiczności sylwetek Francuzów znanych ze świata polityki, historii, sztuki, sportu, wśród których nie zabrakło : Joanny d’Arc, Ludwika XIV, Napoleona, Charlesa de Gaulle’a, Brigitte Bardot, Claude’a Moneta, Coco Chanel, Michela Moran, Kyliana Mbappe, Louisa de Funès.

Gośćmi specjalnymi spotkania był Artur Łakomiec, wiceprezydent miasta, Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych starostwa powiatowego, Benjamin Girodeau, przedstawiciel Ambasady Francji w Warszawie oraz Cassandra Joncquemat, stażystka wydziału edukacji instytutu francuskiego do spraw promocji języka francuskiego.
Benjamin Girodeau, dziękując za spotkanie, zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny i przede wszystkim motywację, zaangażowanie i świetne przygotowanie językowe uczniów.

Tak jak wspomniał wiceprezydent Artur Łakomiec, wydarzenia tego typu są ważnym gestem w budowaniu jedności europejskiej, a szczególnie z Francją i z bliźniaczym miastem Gennevilliers, z którym od ponad pół wieku nasze miasto współpracuje. Nauka języka francuskiego daje nie tylko satysfakcję, ale także możliwość poznawania innych kultur, jest doskonałym ćwiczeniem dla umysłu, jest nauką o otwartości na odmienność tradycji i zacieraniem negatywnych stereotypów.
Miłym akcentem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu historyczno-plastycznego, dedykowanego uczniom szkół podstawowych, którzy mieli możliwość przebrania się za jedną z prezentowanych postaci.

Nagrodę specjalną otrzymały najmłodsze uczestniczki, uczennice klasy 1 PSP nr 5: Julia Borkowska – Brigitte Bardot oraz Marcelina Swat – Coco Chanel. W kategorii klas 6-8 wyróżnienie otrzymały: Lena Nachyła z PSP nr 7 – Ludwik XIV oraz Jagoda Godzina z PSP nr 1 – Michel Moran, III miejsce zdobył Józef Jajeśnica z PSP w Waśniowie – Michel Moran, II miejsce Barbara Kaczmarczyk z PSP nr 7 – Joanna d’Arc, a I miejsce Jan Jajeśnica z PSP w Waśniowie – Napoleon.

Program uświetnił swoim występem uczeń klasy 4 PSP nr 5 Aleksander Magakian, który w przepiękny sposób wyrecytował „Piosenka Małego Księcia”.

Koordynatorem projektu „Les Franҁais connus et moins connus" była Karina Kateusz-Dominik- nauczycielka języka francuskiego, miłośniczka i propagatorka języka francuskiego w naszym mieście wraz z Moniką Stencel, Ewą Młodawską i Żanetą Fiszer.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół podstawowych, opiekunowie oraz delegacje uczniowskie z PSP nr 1, PSP nr 5, PSP nr 7, PSP nr 9, PSP w Waśniowie, ZSP w Sarnówku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto