MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Most nad Kamienną w Ostrowcu Świętokrzyskim coraz bardziej widoczny. Ma mieć imponujący wygląd. Zobacz zdjęcia i film z budowy

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
W Ostrowcu Świętokrzyskim remontowana jest droga wojewódzka 754. Jej odcinek przebiega przez centrum miasta w tym także przez Aleję 3 Maja i most nad Kamienną, który został rozebrany. W jego miejsce stanie nowoczesny most pylonowy. Jego konstrukcja staje się coraz bardziej widoczna.

W Ostrowcu Świętokrzyskim powstaje nowoczesny most

"Nowa droga" staje się co raz bardziej widoczna, zwłaszcza w obrębie ulic Radwana, Denkowskiej czy Alei 3 Maja. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mogą także zauważyć większe prace przy moście nad Kamienną. Nowa konstrukcja zmieni się w nowoczesny most pylonowy.

Obecnie prowadzone są tam prace żelbetowe w obrębie podpór oraz deskowanie i zbrojenie w zakresie płyty pomostowej ustroju nośnego mostu. Jak podkreśla rzecznik firmy wykonującej inwestycję Mota Engil, Tomasz Banaś w tym roku planowane są prace betonowe przy wieżach, które będą podtrzymywały konstrukcję.

- Planujemy wykonanie betonowania części żelbetowej pylonu oraz pomostu ustroju nośnego. Na przyszły rok planowany jest montaż konstrukcji stalowej pylonu oraz roboty polegające na sprężeniu ustroju nośnego i jego podwieszeniu do pylonu. Na koniec realizacji zostaną wykonane tak zwane elementy wyposażenia obiektu czyli balustrady, bariery, deski gzymsowe i oświetlenie – tłumaczy Tomasz Banaś.

Rzecznik dodaje, że główną metodą realizacji mostu jest konstrukcja żelbetowa wylewana na mokro na wcześniej przygotowanych deskowaniach. - One wcześniej zostaną oparte na specjalistycznych rusztowaniach. Najtrudniejszym etapem realizacji obiektu będzie wykonanie podwieszenia i precyzyjna regulacja wand czyli lin łączących ustrój nośny mostu ze słupami pylonu – dodaje.

Wiosną 2024 roku będziemy mogli zobaczyć połączone brzegi rzeki Kamiennej. Planowane oddanie do użytku obiektu nastąpi na przełomie października i listopada 2024 roku.

Nowy most będzie miał 97 metrów całkowitej długości i będzie architektonicznie nawiązywał do istniejącej kładki na rzece Kamiennej. Wykonany będzie jako jednoprzęsłowy podwieszony do pylonu o wysokości 27 metrów.

Koszt całego zadania czyli remontu drogi wojewódzkiej to prawie 137 milionów złotych, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wynosi niecałe 87 milionów złotych. Reszta kwoty, czyli blisko 50 milionów złotych pochodzi z budżetu województwa świętokrzyskiego.

Radna sejmiku województwa świętokrzyskiego, Magdalena Zieleń podkreśla, że cieszy się, że inwestycja doszła do skutku.

- Cieszę się, że skutecznie doprowadziliśmy do remontu Alei 3 Maja, w ogóle przebudowy ciągu ulic w Ostrowcu. Jesteśmy teraz przy moście, gdzie te prace trwają, będzie to most wybudowany w nowoczesnej technologii, będzie to piękny element architektoniczny w Ostrowcu Świętokrzyskim. Te pylony będą dodawały uroku tej część miasta. Rozmawiałam z wykonawcą, który twierdzi, że jeżeli pogoda dopisze to pierwsze elementy pylonu pojawią się już w tym roku. Również jeżeli pogoda dopisze to skrzyżowanie Radwana z Polną też w tym roku już będzie otwarte, także utrudnień na drodze będzie mniej. Ja ze swoje strony bardzo proszę uczestników ruchu o to, żeby bezpiecznie poruszali się po drogach

- powiedziała radna.

Co zostanie wykonane w ramach remontu Drogi Wojewódzkiej 754?

Inwestycja obejmuje przebudowę blisko dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 754 przebiegającej przez centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Odcinek około 700 metrów będzie realizowany jako jednojezdniowy, pozostały około 1200 metrów jako dwujezdniowy.  Przebudowie ulegnie 7 skrzyżowań w ciągu przebudowywanej drogi wojewódzkiej – powstaną dwa nowe ronda w tym jedno turbinowe, trzy skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, co znacznie upłynni ruch pojazdów oraz poprawi bezpieczeństwo.

W ramach rozbudowy Drogi Wojewódzkiej 754 przewidywana jest budowa obustronnych chodników wraz ze zjazdami do posesji. Zaprojektowana została także budowa ciągu rowerowego, przebiegającego na odcinku Aleja 3 Maja po lewej stronie Drogi Wojewódzkiej 754, na odcinku ulicy Okólnej i ulicy Denkowskiej po stronie prawej. Na odcinku ulicy Radwana zaprojektowano ciąg rowerowy po obu stronach jezdni. Komunikację zbiorową ułatwi 8 zatok autobusowych, a miejsca postojowe umożliwią bezpieczne parkowanie.

Dodatkowo przy realizacji inwestycji zostaną przebudowane w niezbędnym zakresie kolidujące sieci uzbrojenia podziemnego oraz wybudowane energooszczędne oświetlenie drogowe. Wybudowane zostaną dwa ronda, a na skrzyżowaniach z drogami podrzędnymi ruchem będzie kierowała sygnalizacja świetlna. Koszt inwestycji to prawie 137 milionów złotych.

Umowa z wykonawca została podpisana 27 września 2022 roku, zgodnie z którą wykonawca na wybudowanie drogi ma 24 miesiące. Droga powinna być zatem gotowa w listopadzie 2024 roku.

Zobaczcie galerię zdjęć z budowy mostu na Drodze Wojewódzkiej numer 754 w Ostrowcu Świetokrzyskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto