MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ulice w Ostrowcu Świętokrzyskim. Księcia Janusza Ostrogskiego i Stanisława Saskiego

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazw dwóm ulicom w Ostrowcu
Radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazw dwóm ulicom w Ostrowcu screen Sesja Rady Miasta
W Ostrowcu Świętokrzyskim podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazw dwóm ulicom w mieście. Uhonorowani zostali książę Janusz Ostrogski i Stanisław Saski.

Nowe ulice w Ostrowcu Świętokrzyskim

Podczas sesji Rady Miasta 26 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim podjęto uchwałę w sprawie nadania nazw dwóm ulicom w mieście. I tak droga biegnąca od ulicy Juliusza Słowackiego w kierunku wschodnim do ulicy Leona Chrzanowskiego, będzie nosiła nazwę "Księcia Janusza Ostrogskiego" a ulica biegnąca od ulicy Jana Kilińskiego w kierunku północnym do ulicy łączącej ulicy Juliusza Słowackiego z ulicą Leona Chrzanowskiego, nazwę "Stanisława Saskiego".

Propozycje nadania nazw zainicjowane zostały przez Zespół do spraw nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ulica księcia Janusza Ostrogskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Jedna z ulic będzie nosiła nazwę księcia Janusza Ostrogskiego, właściciela między innymi Ostrowca i Denkowa. Janusz Ostrogski pochodził ze starej rodziny kniaziowskiej wywodzącej swój rodowód od jednej z bocznych linii dynastii Rurykowiczów. Pełnił liczne państwowe urzędy - wojewody wołyńskiego, kasztelana krakowskiego. Posiadał kilka starostw i był jednym z najpotężniejszych i najmajętniejszych magnatów Rzeczpospolitej. Urodził się w 1554 roku. W 1609 r. swoje obszerne majętności rozsiane po całej Rzeczpospolitej przekształcił na mocy konstytucji sejmowej w ordynację.

Książę Janusz Ostrogski często bywał w swoich dobrach nad Kamienną, przede wszystkim na zamku ćmielowskim. Jego obecność potwierdzona jest również w Częstocicach, które stały się centrum administracyjnym klucza ostrowieckiego, jak i w samym Ostrowcu. W 1614 r. ufundował w mieście kościół parafialny pod wezwaniem Archanioła Uriela, zmienionym kilkadziesiąt lat później na św. Michała Archanioła. Być może to właśnie książę Janusz Ostrogski wydał dokument lokacyjny dla miasta. Książę zmarł we wrześniu 1620 roku.Trwałym i czytelnym do dziś elementem potwierdzającym związki księcia z Ostrowcem Świętokrzyskim jest obecny herb miasta, nawiązujący do herbu książąt Ostrogskich.

Ulica Stanisława Saskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Druga ulica będzie nosiła nazwę Stanisława Saskiego. W uzasadnieniu można przeczytać, że teren nowo wybudowanej ulicy stanowił dawniej teren bocznicy kolejowej prowadzącej do browaru Stanisława Saskiego.

Stanisław Leon Saski urodził się 11 kwietnia 1886 roku w Radomiu. Jego ojciec był właścicielem radomskiego browaru i w Ostrowcu. Po śmierci ojca ostrowieckim browarem kierował Stanisław.

Stanisław Saski 10 lipca 1918 roku, w pierwszych wyborach do Rady Miejskiej, został wybrany radnym, a także delegatem Ostrowca na sejmik powiatowy. Saski miał swój wkład w powstanie i działalność różnych ostrowieckich instytucji. Był również współwłaścicielem cegielni „Jadwigów”, „Spółki Handlowej” i Towarzystwa Akcyjnego „Witulin” w Dołach Biskupich. W 1926 r. Stanisław Saski, w geście bezinteresownej ofiarności, w nowym budynku przy ulicy Górzystej 3 przekazał oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Ostrowcu lokal na siedzibę oddziału, bibliotekę i muzeum. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1942 r. Niemcy stosując represje aresztowali Stanisława Saskiego i kilkudziesięciu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. 30 września 1942 r. w publicznej egzekucji na ostrowieckim Rynku Niemcy zamordowali przez powieszenie 29 osób, w tym Stanisława Saskiego. Miejscem jego spoczynku wraz z innymi pomordowanymi jest wspólna mogiła na Cmentarzu – Mauzoleum przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto