Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości 2023 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mieszkańcy spotkali się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 11 listopada, Ostrowczanie świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęli od mszy świętej w intencji ojczyzny w kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Oficjalna część uroczystości odbyła się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim

Mszą świętą w kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała Archanioła rozpoczęły się ostrowieckie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy, uczestnicy uroczystości w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z krótkim koncertem wystąpili wokaliści ze Studia Wokalnego Pandora i formacji dziecięcej Kotki Dwa: Liliana Czarnecka, Jakub Nowakowski i Maja Wójcicka.

Tutaj najpiękniejsze pieśni patriotyczne i legionowe zaśpiewali laureaci XIX Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Legionowych.

Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec, podkreślił, że 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowy czas.

- Pamiętamy o tym, co jest dla nas najważniejsze, o wolności. O naszym wspólnym losie i o naszej odpowiedzialności za przyszłość. Patrząc na chwalebną i dramatyczną przeszłość składamy hołd wszystkim tym, którzy współtworzyli naszą historię połączona wspólnym marzeniem o wolnej Polsce. W święto jej odrodzenia oddajemy szacunek bohaterom naszej historii, ludziom pióra, kościoła, powstańcom, żołnierzom – mówił. Łakomiec zwrócił także uwagę, że we współczesnym świecie musimy szczególną uwagę zwrócić na wolność. - Jako priorytety musimy uznać troskę o niepodległość, bezpieczeństwo, o podstawy stabilności państwa. Nigdy dość zabiegów o umacnianie praworządności i reguł demokratycznych – dodał.

Poseł Andrzej Kryj przypomniał, że spotykając się u stóp pomnika marszałka Piłsudskiego powinniśmy pamiętać o wolności. - Możemy się cieszyć z Polski suwerennej, wolnej i z Polski, która jest naszą dumą. Dzisiejszy dzień powinien być też dniem refleksji nad tym jak ważne jest dla narodu posiadane własnego, suwerennego państwa. Rok 1795 kiedy Polska straciła niepodległość, kiedy przestało państwo funkcjonować, kiedy przestał istnieć polski sejm i senat, kiedy przestały istnieć instytucje rządowe, był rokiem tragicznym. Dzisiaj dzieki walce wielu pokoleń możemy się cieszyć wolną Polską – dodał.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk, zwrócił uwagę, że święto niepodległości to dzień radosny, w którym najczęściej myślimy o tych, którzy nam dali wolność ale jednocześnie zapominany o zwykłych bohaterach tej niepodległości.

- Trzeba pamiętać, że 105 lat temu Ostrowiec Świętokrzyski był niepodległy już od trzeciego listopada. To wówczas na ulicach naszego miasta zaczęto rozbrajanie żołnierzy austriackich i zrobił nie kto inny jak ostrowczanie, jak zwykli mieszkańcy naszego miasta, straży i ostrowiecka młodzież. I im jesteśmy winni wdzięczność i pamięć, bo nie tylko Piłsudski, Witos, Daszyński i Paderewski ale młodzież i zwykli mieszkańcy wywalczyli tę niepodległość i im wszystkim jesteśmy zobowiązani by dbać o tę niepodległość – mówił.

Po okolicznościowych przemówieniach, przy pomniku złożony został ogień niepodległości, który od ponad 20 lat zapalany jest na polskim cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce na Ukrainie i wieziony przez Sztafetę Rowerową aż do Warszawy, na Grób Nieznanego Żołnierza.

Ogień niepodległości złożyli ostrowieccy harcerze i Strzelcy złożyli ogień pamięci przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Sztafeta to przedsięwzięcie patriotyczne organizowane od 2000 roku a ostrowieccy Strzelcy, samorządowcy, harcerze i uczniowie ostrowieckiego „Staszica” uczestniczą w Sztafecie od 2008 roku.

Ogień niepodległości to znak pamięci o poległych za naszą wolności i niepodległość. Co roku organizuje ją hufiec ze Zgierza. Każdego roku ogień trafia także do naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto