Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły początek roku w ostrowieckim „Chreptowiczu”. Powstała tam jedyna w regionie klasa „Cyber.Mil” (ZDJĘCIA, WIDEO)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Uczniowie jedynej w województwie klasy "Cyber.Mil" pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.
Uczniowie jedynej w województwie klasy "Cyber.Mil" pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Anna Śledzińska
W Liceum Ogólnokształcącym numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, 1 września 2021 roku uruchomiono jedyną w województwie klasę zakwalifikowaną do projektu „Cyber.Mil” Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczy się w niej 15 uczniów, w tym cztery dziewczyny.

W 2020 roku, Liceum Ogólnokształcące imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, zakwalifikowało się do ministerialnego programu „Cyber.Mil z klasą”, jako jedna z 16 szkół w całej Polsce. To program pilotażowy, obliczony na lata 2021- 2024 z możliwością kontynuacji, jeśli okaże się owocny.

Do klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne, która uroczyście rozpoczęła funkcjonowanie od 1 września 2021 roku, zostało przyjętych 15 uczniów. Warunkiem było zdobycie podczas rekrutacji co najmniej 150 punktów. Liczyły się wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz oceny z matematyki, informatyki, fizyki i języka angielskiego.
- Aby zakwalifikować się do tego programu jako szkoła, musieliśmy wykazać, że prowadzimy klasy z rozszerzonym programem matematyki, fizyki i języka angielskiego- mówi Małgorzata Górecka- Smolińska, dyrektor liceum imienia Joachima Chreptowicza.- Warunkiem było także uzyskiwanie co najmniej 70 procent na maturze na poziomie podstawowym w ostatnich kilku latach, my dodatkowo wykazaliśmy się wysokimi wynikami z matematyki rozszerzonej.

Uczniowie klasy będą mieli zwiększoną ilość godzin matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Dodatkowo uczyć się będą historii kryptografii i samej kryptografii, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Zdobędą wiedzę na temat współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. Przedmioty specjalistyczne prowadzone będą przez 3 pierwsze lata nauki.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-learningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa. Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Przedstawiciele tych formacji i instytucji wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w „Chreptowiczu” w środę, 1 września. Wraz z nimi parlamentarzyści- senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj, którzy mocno podkreślali prestiż, jaki niesie za sobą uczestnictwo w projekcie oraz szanse, jakie nauka w takiej klasie daje jej absolwentom. Zwróciła na to uwagę również Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. Podkreślała również, że liceum miało szansę zakwalifikować się do projektu wyłącznie dzięki swoim wysokim osiągnięciom w ostatnich latach i renomie, jaką ma w regionie.

Szkoła na realizację programu z związanego z utworzeniem cyberklasy otrzymała blisko 226 tysięcy z Ministerstwa Obrony Narodowej. Powiat ostrowiecki dołożył z budżetu blisko 55 tysięcy złotych, co stanowiło 20 procent całej kwoty. Dodatkowo z budżetu powiatu przeznaczono 100 tysięcy złotych na profesjonalne wyposażenie i przygotowanie sali lekcyjnej, w tym kompleksowy remont oraz zwiększenie przepustowości sieci internetowej. Zainstalowano w niej najnowocześniejszy sprzęt i platformę edukacyjną, umożliwiającą pracę w sieci „na sucho” i naukę.

Absolwenci tej klasy będą mieli możliwość studiowania na Wojskowej Akademii Technicznej oraz innych uczelniach krajowych i zagranicznych, to bowiem zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej. Mogą zostać żołnierzami zawodowymi albo pracownikami cywilnymi, pracującymi na przykład dla Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto